System informacyjny w zarządzeniu transportem
Biznes

Zarządzanie transportem – jak robić to efektywniej?

Za pomocą systemów informatycznych przedsiębiorcy w branży transportowej mogą znacznie efektywniej prowadzić swoją działalność.

Branża transportowa ma swoje specyficzne potrzeby, dlatego nie każdy system ERP dostępny na rynku jest w stanie spełnić wymagania firm działających w tym obszarze. W takiej sytuacji optymalnym wyborem staje się dedykowany program dla transportu, który udostępnia szeroką gamę funkcji wspomagających powadzenie działalności.

Jaki system informatyczny dla firmy transportowej?

Przedsiębiorcy działający w branży transportowej mają obecnie do dyspozycji specjalne systemy informatyczne przeznaczone dla nich. Są to tak zwane systemy TMS – Transport lub Transportation Management System.

Systemy zarządzania transportem, czyli systemy TMS oferują pełną gamę rozwiązań umożliwiających znacznie prostsze realizowanie czynności, jakie codziennie prowadzone są w firmach w tej branży. Dzięki temu możliwe jest wydajniejsze planowanie, skuteczniejsze harmonogramowanie oraz efektywna realizacja transportu, co przekłada się na większe zadowolenie klientów i kontrahentów.

Na rynku znajduje się obecnie bardzo szeroka gama programów dla transportu, dlatego też duże znaczenie ma zapoznanie się z różnymi opcjami przed dokonaniem wdrożenia.

Mobilne system TMS

Systemy TMS obecnie dostępne są nie tylko jako standardowe systemy desktop, które instalowane są na komputerach. Dużym zainteresowaniem cieszą się mobilne systemy tego typu, które przeznaczone są do używania na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu można uzyskać dostęp do ich funkcji w dowolnym miejscu – wystarczy tylko dostęp do internetu.

Systemy te mogą działać także jako mobilne systemy sprzedaży, wspomagając firmy prowadzenie tylko sam transport, lecz też sprzedaż bezpośrednio u klientów lub kontrahentów.

Mobilne systemy przechowują kluczowe dane na zewnętrznych serwerach, dlatego są one dodatkowo zabezpieczone przed ryzykiem utraty, do jakiej może dojść na skutek awarii komputera lub ataku hakerskiego.

Funkcje w programach dla transportu

W obszarze jak zarządzanie transportem program TMS może zaoferować klientom dostęp do pełnej gamy funkcji. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • Harmonogramowanie zleceń
  • Optymalizacja tras przejazdu
  • Rozliczanie zleceń transportowych
  • Zarządzanie zasobami firmy, w tym pojazdami, pracownikami, gospodarką magazynową
  • Monitorowanie realizacji zleceń na bieżąco – wsparcie w przypadku nieplanowanych zdarzeń, opóźnień
  • Obsługa operacji prowadzonych w zakładzie pracy, między innymi awizacja, ważenie towarów, ich rozładunek i załadunek, magazynowanie, a także prac w biurze jak automatyczne przygotowywanie dokumentów transportowych i faktur, logistyka usług
  • Obsługa operacji w terenie – poprzez sprawdzanie lokalizacji pojazdów, mobilne systemy sprzedaży oraz inne usługi u klienta
  • Rozliczanie z kontrahentami – przygotowywanie faktur, a także zaproszeń do fakturowania
  • Yard Management System wraz z autoawizacją dostaw
  • Wsparcie dla obiegu dokumentów – związanych z branżą transportową
  • Raportowanie

Dzięki tak wielu funkcjonalnościom program dla transportu może kompleksowo wspomagać przedsiębiorców w branży transportowej w prowadzonych przez nich czynnościach.

Dodatkowo istnieje również możliwość kompleksowej integracji systemu TMS wraz z innymi systemami wykorzystywanymi w firmie oraz rozwiązaniami, między innymi z terminalami, kartami paliwowymi, telemetryką pojazdów, giełdami transportowymi, systemami RFID, GPS i wieloma innymi.

Korzyści z TMS – dlaczego warto go wdrożyć?

Zatem przedsiębiorcom, którzy chcą znacznie efektywniej prowadzić zarządzanie transportem program w klasie TMS jest w stanie zaoferować pełne wsparcie. Jego wdrożenie pozwala wtedy na zredukowanie kosztów, zwiększenie efektywności działania firmy, a także poprawia elastyczność jej działania.

Z ofertami systemów transportowych można zapoznać się już teraz online. Dostępne są także darmowe programy demo pozwalające na przetestowanie dostępnych funkcji, aby dzięki temu wybrać oprogramowanie, które zadba o najwyższą efektywność działania firmy.