Udzielanie się charytatywnie
Rozwój

Dlaczego warto udzielać się charytatywnie? 5 powodów!

Na całym świecie są miliony osób potrzebujących. Niektórzy ze względu na stan swojego zdrowia, inni ze względu na wiek, a jeszcze inni z powodu klęsk żywiołowych. Znajdzie się również ogrom innych problemów, często takich, które nawet ciężko nam sobie wyobrazić. Dlaczego warto pomagać takim osobom i co można z tego mieć? Jeśli chcesz się dowiedzieć – przeczytaj koniecznie!

Bezinteresowna pomoc

Dla wielu z nas pomaganie, to rzecz naturalna. Są osoby, które od najmłodszych lat po prostu uwielbiają wspierać innych i wychodzi im to doskonale. Nie zastanawiają się nad tym, co mogą zrobić, po prostu to robią. Czasami może wydawać się, że jest to całkowicie bezinteresowna pomoc. Ale czy faktycznie taka istnieje? W końcu badania pokazują, że pomaganie innym przynosi nam całkiem spore korzyści. Czy w takiej sytuacji dalej można mówić o bezinteresowności? I czy to w ogóle ważne? Zdecydowanie najistotniejszy w tym wszystkim powinien być fakt, że pomagając innym, sprawiamy, że świat jest lepszy!

Korzyści płynące z pomocy innym:

  • Przedłużasz swoje życie! Badania przeprowadzone w 2013 roku przez specjalistów z Uniwersytetu w Minnesocie pokazują, że regularnie prowadzone działania charytatywne mogą obniżyć ryzyko śmierci nawet o 28%. Pozytywne efekty można zauważyć już przy około 100 godzinach wolontariatu w ciągu roku.
  • Poprawiasz swoje samopoczucie. To efekt, który odczuwalny jest bardzo szybko. Dzieje się tak, ponieważ dobre uczynki przyczyniają się do wydzielania większej ilości dopaminy. Jest to bardzo ważny neuroprzekaźnik odpowiedzialny między innymi za poziom naszej energii, chęci do działania czy też motywacji.
  • Zawierasz nowe znajomości. Biorąc udział w akcjach charytatywnych, czy udzielając się jako wolontariusz, możesz poznać wielu wspaniałych ludzi i zawrzeć nowe przyjaźnie. Ludzie spędzający dużo czasu z innymi osobami zwykle żyją dłużej i czerpią większą radość z życia.
  • Redukujesz odczuwany stres. Systematyczna pomoc innym przyczynia się do zmniejszenia stresu oraz odczuwanego lęku. Jest to związanie z wyżej wspomnianą produkcją dopaminy, ale również z endorfinami. Jest to tak zwany hormon szczęścia, który obniża ciśnienie krwi, poprawia samopoczucie i niweluje negatywne skutki stresu.
  • Rozwijasz swoją empatię. Spotykanie osób, które muszą każdego dnia konfrontować się z wieloma problemami, sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwymi ludźmi. Podchodzimy do innych z większą empatią i zrozumieniem. To bardzo ważna i przydatna cecha w życiu.

W jaki sposób można pomagać potrzebującym?

Możliwości jest wiele. Od wsparcia finansowego fundacji lub konkretnych akcji charytatywnych, przez samodzielne pomaganie osobom, które spotkamy na swojej drodze, po zgłoszenie się do wolontariatu. Więcej informacji na temat pomagania organizacjom charytatywnym można przeczytać na przykład na stronie Fundacji Rycerze i Księżniczki, która oferuje pomoc chorym dzieciom: https://rik.pl/fundacja-dla-chorych-dzieci/