Zabezpieczenie meble i tekstylia ogrodowe w sezonie jesienno-zimowym
Dom i Rodzina

W jaki sposób zabezpieczyć meble i tekstylia ogrodowe w sezonie jesienno-zimowym?

Artykuł partnera.

Okres jesienno-zimowy to czas porządków w ogrodach i na podmiejskich działkach. Grabimy liście, rośliny zabezpieczamy przed wilgocią i mrozem, a także sprzątamy w altankach i domkach działkowych. Musimy również zadbać o meble i tekstylia ogrodowe. W jaki sposób zabezpieczyć je na czas wilgotnych i mroźnych dni? Co warto zrobić i kupić, aby w kolejnym sezonie nie uraczyły nas niemożliwymi do usunięcia uszkodzeniami? Podpowiadamy!

Pierwszy etap – dokładne czyszczenie

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju meble ogrodowe posiadamy, musimy je dokładnie wyczyścić. Sporo ciepłych dni jesiennych sprawiło, że zdarzyło nam się urządzać spotkania na świeżym powietrzu. Jesień przynosi jednak coraz więcej chłodu, wilgoci, wiatru i opadów atmosferycznych, a to oznacza, że czas schować meble ogrodowe i tekstylia.

W pierwszej kolejności musimy zadbać o ich dokładne wyczyszczenie. Najwięcej pracy czeka nas przy meblach bazujących na naturalnych materiałach. Nie obejdzie się bez impregnacji i konserwacji, szczególnie w przypadku drewnianych mebli ogrodowych. To bardzo ważne, ponieważ meble, które posiadają jakiekolwiek uszkodzenia, uszczerbki czy zabrudzenia, w czasie przechowywania stają się jeszcze bardziej podatne na ich pogłębianie. Do tego trzeba się liczyć z działaniem nieproszonych gości, a to oznacza duże ryzyko, że na wiosnę czeka nas konieczność kupna nowych mebli ogrodowych.

W przypadku niewielkich i powierzchownych zabrudzeń, a także pielęgnacji mebli ogrodowych z tworzyw sztucznych, najczęściej wystarczy wilgotna ściereczka, ewentualnie roztwór wody z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego.

Drugi etap – odświeżanie tekstyliów ogrodowych

Zadbać musimy również o tekstylia ogrodowe. Poduszki, materace czy koce należy odświeżyć, wyprać zdejmowane pokrowce i dać im czas na dokładne wyschnięcie. Następnie trzeba je umieścić w suchym i ciepłym miejscu – przydadzą się do tego np. specjalne skrzynie ogrodowe, które można znaleźć na stronie https://bazkar.pl/. Ustawimy je w przydomowym garażu, domku narzędziowym czy pomieszczeniu przeznaczonym do przechowywania ogrodowych rzeczy.

Trzeci etap – w ruch idą pokrowce!

Powinniśmy zainwestować w specjalne pokrowce ochronne bądź uniwersalną plandekę. Będą one niezbędne, aby zabezpieczyć meble ogrodowe, niektóre sprzęty czy elementy małej architektury ogrodowej. Warto się o nie pokusić nie tylko wtedy, gdy niektóre rzeczy pozostają na zewnątrz lub na balkonie czy tarasie, ale i w miejscach przechowywania. Czeka nas bowiem znacznie mniej pracy z początkiem wiosny, gdy meble ogrodowe nie będą zakurzone czy poplamione, bo przez sezon jesienno-zimowy zostaną pod przykryciem.

Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie porządkowania ogrodu, wybierania produktów, które mają pomóc w pielęgnacji czy zabezpieczaniu przedmiotów i sprzętów stosowanych w przydomowej przestrzeni, skorzystajmy z powyższych wskazówek. Są to niewielkie inwestycje czasowe i finansowe, a jakże przydatne!