Triki na optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni
Technologia

Triki na optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni

Artykuł partnera.

Małe pokoje, niewielkie i niewymiarowe przestrzenie są trudne w urządzaniu. Trzeba w nich zmieścić meble, nierzadko sporo sprzętu, a do tego rzeczy osobiste. Te skromne metrażem przestrzenie można jednak optycznie powiększyć i sprawić, że będą zarówno funkcjonalne, jak i klimatyczne.

Przyglądamy się kilku prostym do wdrożenia trikom, dzięki którym nawet najmniejszy pokój zyska na wrażeniu przestronności.

Wyraziste oświetlenie jako podstawa

Małe lub niewymiarowe i nieproporcjonalne pomieszczenia nierzadko są również ciemne. To oznacza, że wymagają sporo pracy, aby można było liczyć na ich funkcjonalność i komfort korzystania. Warto zatem zacząć od właściwego oświetlenia. Światłem jesteśmy w stanie poprawić proporcje pomieszczenia, sprawić, że będzie się ono wydawało większe, optycznie podwyższone, jeśli tego wymaga. Światło płynące z lamp rozświetla i wpływa również na atmosferę, jaka panuje w danej przestrzeni.

W małych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się plafony, oczka wpustowe lub oświetlenie szynowe. Propozycje te znaleźć można w sklepie https://lightplus.pl/. Każda z wymienionych konstrukcji zajmuje niewiele miejsca, a to ważne, bo w skromnych przestrzeniach stawia się na minimalizm i zachowanie porządku. Wybór żyrandoli czy obszernych lamp zwisających nie jest dobrym pomysłem, bo mogą one zaburzyć proporcje małego pomieszczenia, poza tym utrudnią poruszanie się domownikom, a także dadzą wrażenie przytłoczenia.

Lustra na ścianach

Lustro nie musi gościć jedynie w łazience czy przedpokoju. Równie dobrze sprawdza się ono w sypialni, salonie, a nawet miejscu wydzielonym z myślą o pracy. W małych pomieszczeniach lustro dodaje głębi, dzięki czemu odnosi się wrażenie, że przestrzeń jest większa i bardziej komfortowa w codziennym użytkowaniu.

Wrażenie to można spotęgować poprzez takie ustawienie lamp, aby ich światło odbijało się właśnie w lustrze. Dzięki temu pomieszczenie będzie jeszcze jaśniejsze i sprawi wrażenie niezwykle ciekawego oraz klimatycznego.

Błyszczące powierzchnie

Małe przestrzenie doskonale się komponują z błyszczącymi powierzchniami. Połyskujące fronty szafek kuchennych lub blatów, salonowe meble o błyszczącym wykończeniu – to w nich, podobnie jak w lustrach, odbija się światło padające z lamp. Dzięki temu najmniejszy pokój nie wywołuje w domownikach wrażenia klaustrofobii. Dodatkowo błysk i ciekawa barwa szafek, blatów czy innych elementów wyposażenia sprawiają, że przestrzeń jest elegancka. To doskonały pomysł na stworzenie wnętrza w stylu glamour, ale i minimalistycznym, nowoczesnym i bardzo wyrafinowanym.

Jasne kolory

Małe pomieszczenia lubią się z jasnymi kolorami. Stonowane i jasne odcienie także optycznie powiększają przestrzeń. Te ciemniejsze, kontrastowe, a nawet jaskrawe lepiej pozostawić w formie dodatków, subtelnych akcentów.

Korzystając z tych wskazówek, można stworzyć naprawdę funkcjonalne, klimatyczne i przede wszystkim sprawiające wrażenie przestronnego, pomieszczenie codziennego użytku.