Rośliny doniczkowe przy oknie w domu
Dom i Rodzina

Chcesz mieć piękne rośliny doniczkowe? O tym pamiętaj wiosną!

Wiosna to czas, gdy rozkwita wiele roślin. To nie tylko te, które można zobaczyć w parkach czy w ogrodach, lecz również rośliny doniczkowe. Jak zadbać o nie na wiosnę?

Kwiaty doniczkowe w domu będą wyglądały jeszcze piękniej, gdy będą odpowiednio pielęgnowane. Po zimie wiele z nich ponownie budzi się do życia i zaczyna intensywny wzrost. Warto wtedy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju.

Kalendarz pielęgnacji roślin doniczkowych – wiosna

Wiosna to doskonały czas, aby zatroszczyć się o swoje rośliny doniczkowe. To również dobry moment, aby rozpocząć lub uzupełnić swoją zieloną kolekcję.

Na wiosnę przeprowadza się przede wszystkim poniższe czynności:

  • przesadzane,
  • rozmnażanie,
  • nawożenie.

Przesadzanie roślin doniczkowych

Jeśli kwiat ma za małą doniczkę, wiosna to idealny moment, aby go przesadzić. Rośliny warto przesadzać wtedy, gdy korzenie przerosły już całą ziemię.

Do tego potrzebne będzie zakupienie większej doniczki niż dotychczasowa, a także odpowiedniej ilości ziemi. Potrzebne produkty można dostać w sklepach ogrodniczych, a nawet w wybranych marketach.

Przy przesadzeniu rośliny należy pamiętać o tym, aby po przeniesieniu jej do nowej doniczki odpowiednio ją nawodnić.

Rozmnażanie roślin doniczkowych

Wiosna to też dobry czas na rozmnożenie roślin doniczkowych. Nowe sadzonki można zatrzymać lub sprawić komuś prezent.

Kwiaty doniczkowe najczęściej rozmnażają się przez wytwarzanie przyrostów. Wystarczy wyjąć roślinę z doniczki, oddzielić młode odrosty i zasadzić je. Inne rośliny rozmnażają się ze ściętych pędów z kilkoma parami liści. Pędy umieszcza się w wodzie, a po wytworzeniu większych korzonków można przesadzić je do doniczki.

Nawożenie roślin doniczkowych

Wiosną nie można zapominać także o tym, aby nawozić rośliny doniczkowe. Zawierają one wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, które pomogą kwiatom w dalszym wzroście.

Warto zadbać o swoje rośliny doniczkowe na wiosnę, a odwdzięczą się pięknym wyglądem!