Sprawdzanie czy zamienniki są takie same jak tusze oryginalne
Technologia

Tusze do drukarek – czy zamienniki są równie wydajne co oryginały?

Drukarki, tusze, papier – to jedne z najbardziej powszechnych i podstawowych rzeczy na wyposażeniu biura. Nic więc dziwnego, że przykłada się sporą uwagę do tego, aby były wydajne i oszczędne. Zakupy tuszy i tonerów mogą czasami spowodować zamieszanie – czym różni się oryginalny tusz od zamiennika, wreszcie jak oszacować, na ile starcza dany wkład? Zakupy tuszy do drukarek nie są wcale takie łatwe, dlatego postanowiliśmy stworzyć „poradnik amatora”, który wprowadzi was w temat – zapraszamy!

Na wstępie warto zaznaczyć, że za efektywność i wydajność drukowania odpowiada zarówno tusz do drukarki, jak i urządzenie. Niektóre drukarki posiadają technologie znacząco zmniejszającą wykorzystanie atramentu, dlatego w przypadku starych drukarek, nawet najlepiej dobrany tusz nie da oczekiwanego efektu.

Tusze – drukarki posiadające rozwiązania dedykowane

Wśród ekspertów panuje niepisana zasada, która mówi, że im droższe urządzenie, tym tańsza jest jego późniejsza eksploatacja. Może nas zatem zdziwić, że stosunkowo niedrogie i wysoce wydajne tusze do drukarek dedykowane są do tych modeli, które zajmują miejsce w średniej i wysokiej półce. W przypadku takich urządzeń kupowanie oryginalnych tuszy do drukarek ma sens – utrzymuje się dzięki temu gwarancję producenta, a samo urządzenie pracuje możliwie najlepiej, bo w takich samych warunkach, w jakich testował je pod kątem jakości sam producent.

Foto: Toner Quantec – Hurtownia Tusze-Sklep.pl

W przypadku budżetowych drukarek, które zwykle stanowią urządzenia prywatne lub biurowe o niewielkim obciążeniu, kupowanie oryginalnych tuszy do drukarek wydaje się bardzo kosztowne. Tutaj bowiem stosunek ceny tuszy do drukarek do ceny drukarki jest zdecydowanie wyższy. Na rynku natkniemy się zatem na zamienniki, tusze i tonery produkowane niemal identycznie, jak oryginały, z tą różnicą, że są wyraźnie tańsze. Zamiennik do drukarki okrył się już niemal mitami na swój temat – część z nich jest bliska prawdzie, jednak zdecydowana większość to wymysły i domysły, nie mające przełożenia na faktycznie użytkowanie drukarki…

Tusze do drukarek: zamienniki – mówimy im TAK, ale pod jednym warunkiem…

Podobnie jak w przypadku producentów drukarek, tuszy i tonerów oryginalnych, o jakości i cenie decyduje tutaj marka. Zamienniki również stanowią rozbudowany, międzynarodowy biznes, gdzie jedne tusze do drukarek zdecydowanie przewyższają jakością inne. Wyznacznikiem jest tutaj możliwie najlepsze skopiowanie oryginału – daje to mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia drukarki, np. poprzez zaschnięcie głowicy. A zatem jeśli zamiennik, to przynajmniej nie ten najtańszy, wątpliwego pochodzenia i niesprawdzonej jakości.

Odnosząc się do tego można stwierdzić, że pierwszą zasadą zakupu zamienników do drukarek jest precyzyjne dobranie tuszu do swojego modelu. Każda drukarka działa inaczej i zamontowanie złego wkładu do drukarki może trwale ją uszkodzić! Warto jednak zaznaczyć, że tusz zamiennik do drukarki dobrej jakości potrafi dorównać wydajności oryginałowi, kosztując od kilkunastu do kilkudziesięciu procent mniej. To obala niejako mit, że płacąc więcej za oryginał, gwarantujemy sobie zawsze wyższą wydajność.

Rynek tuszów i tonerów jest dzisiaj w Polsce bardzo dobrze rozwinięty. Zastanawiając się, gdzie kupić tusz do drukarki lub jaki zamiennik wybrać, możemy udać się zarówno do dowolnego sklepu z tego typu asortymentem (nie brakuje małych punktów dystrybutorskich), jak i odwiedzić sklep internetowy producenta lub krajowego dystrybutora. Mimo zamienników tuszy, dobra firma zaoferuje nam gwarancję na dany produkt, a także powinna pomóc w doborze odpowiedniego tuszu do konkretnego modelu drukarki. Z Polski godną polecenia marką jest firma ARTIMEX z Kalisza, która posiada w ofercie tusze i tonery do bardzo wielu rynkowych modeli.