Dobrze dobrany obrus w salonie
Dom i Rodzina

Jaki obrus do salonu wybrać? Najlepsze fasony obrusów szydełkowych i z gipiury!

Idealna aranżacja salonu to nie tylko wspaniale dobrane meble oraz pokrycia ścian i podłóg. Prawdziwa magia stylu leży w detalach, z pozoru nieistotnych. Do takich właśnie zaliczamy obrusy szydełkowe oraz obrusy haftowane. Klasyczne wyroby, które od wielu lat upiększają nasze polskie wnętrza, nie tracą na popularności, wręcz przeciwnie, stają się bardzo modne! Postanowiliśmy wypunktować zalety najbardziej popularnych obrusów do salonu i wybrać ten najlepszy! Zapraszamy!

Salon w stylu retro – obrusy szydełkowe na małe stoliki

Ciekawy efekt wizualny zapewniają w salonach bieżniki oraz serwetki, a także małe, geometryczne obrusy szydełkowe. Są to wyroby bardzo misterne, w całości składające się z delikatnych wzorów, np. kwiatowych. Do wystroju salonu świetnie nadadzą się okrągłe obrusy szydełkowe. Nadają stylu retro, przywołują nieco starodawny klimat, tworząc świetne zestawienie z meblami w kolorowym obiciu lub z ciemnego drewna.

Obrusy szydełkowe mają swój urok w mniejszych rozmiarach, to nasza subiektywna opinia. W przypadku nowoczesnych wnętrz da się je równie ciekawie wkomponować, jak w przypadku tych typowo klasycznych. Duże obrusy szydełkowe już nieco bardziej nas ograniczają – są ciężkie i masywne, za bardzo przykuwają wzrok i są dominujące. Dobrze leżą np. w rustykalnej kuchni, jadalni lub np. w altanie ogrodowej. W salonie zdecydowanie stawialibyśmy na te mniejsze obrusy szydełkowe lub nawet serwetki.

Obrus haftowany w salonie? To może wypalić!

Obrusy haftowane, szczególnie te śnieżno białe, kojarzą nam się raczej ze stołem świątecznym, uroczystym i bardziej formalnym. Do codziennego użytku w salonie lepiej postawić na nowoczesne obrusy haftowane lub z gipiury. Poszukajcie w dobrze wyposażonych sklepach internetowych, (np. obrusy z gipiurą z PrzytulnyWystroj.pl) Znajdziecie tam obrusy haftowane w nieco odświeżonym designie, zróżnicowanej kolorystyce i geometrii. Sami byliśmy zaskoczeni, gdy w tej samej grupie co typowo uroczyste obrusy haftowane, udało nam się znaleźć przepiękne owalne bieżniki w kolorze rubinu i beżu. Doskonałe na ciemny stolik kawowy z tworzywa sztucznego lub na stół mahoniowy.

Obrus do salonu

Obrusy na stół z gipiury

Jeśli salon połączony jest z jadalnią i mamy w nim większy stół, to na co dzień warto wziąć pod uwagę także wyroby koronkowe. Przykładem są dystyngowane obrusy z gipiury. Delikatne i bardzo subtelne, nadają się raczej jako typowa ozdoba, mniej zaś jako obrus użytkowy, np. w trakcie posiłków. Koronka jest w ostatnich latach bardzo modna, nie dziwi więc, że obrusy gipiurowe wracają do łask. Naszym zdaniem koronkowe obrusy są najbardziej uniwersalne ze wszystkich i dobrze pasują do wielu wnętrz o zróżnicowanej charakterystyce.

Trudno nam przejść obojętnie także obok serwetek z gipiury. To wyjątkowe urocze i niedrogie wyroby, które potrafią być wisienką na torcie salonowej aranżacji. W przypadku obrusów koronkowych mamy do czynienia z wyrobami, które doskonale można zestawić z pozostałymi elementami aranżacji, np. zasłonami i firanami, poszewkami poduszek itp.