Kobieta czyści dom alergika
Dom i Rodzina

Alergeny a porządki – jak sprzątać, aby alergik czuł się dobrze we własnym domu?

Każdy alergik wie, że porządek w domu to klucz do odpoczynku i wytchnienia od przekrwionych oczu, podrażnionych śluzówek czy ciągłego kataru. Warto więc wiedzieć, jak uwolnić dom od alergenów, aby długo cieszyć się czasem wolnym od reakcji alergicznych.

Alergeny, czyli?

Alergeny, czyli czynniki uczulające, to wszystkie substancje, które mogą wywołać uczulenie w kontakcie z organizmem człowieka, przy czym kontakt ten oznacza wiele rzeczy. Do reakcji alergicznej może dojść poprzez dotyk, usta, drogi oddechowe lub wstrzyknięcie alergenów do ciała.

Najpopularniejszymi alergenami, które można znaleźć w każdym domu, są roztocza kurzu domowego. Te mikroskopijne pajęczaki przebywają właściwie wszędzie: w pościeli, na podłodze, w meblach, na zabawkach, na zasłonach i żaluzjach. Innymi słowy, roztocza można znaleźć na każdej zakurzonej powierzchni.

Wielu ludzi doświadcza też alergii wywołanej przez pyłki roślin, co jest szczególnie odczuwalne wiosną i latem. W tym okresie warto zrezygnować z długich spacerów i otwartych okien w domu (bo alergeny dostaną się przez nie do wnętrza).

Porządki w domu alergika

Jeśli jesteś alergikiem lub w twoim domu znajduje się alergik, musisz zadbać o porządek w każdym kącie mieszkania. Nie możesz też odpuścić sobie cotygodniowego sprzątania z myślą, że zrobisz to w następnym tygodniu. Niestety – porządki należy przeprowadzać regularnie i dokładnie.

To jednak dość wyczerpujące, dlatego warto ustalić jakiś plan. Po pierwsze, uzupełnij swoje zapasy środków czystości o produkty, które są skuteczne i wydajne. Dzięki temu zawsze będziesz przygotowany i będziesz mieć pewność, że usuniesz każdą drobinkę kurzu. Zakupy tego typu możesz zrobić w sklepie General Fresh. Dlaczego polecamy to miejsce? Ponieważ wiemy, że portfel alergika staje się dużo szczuplejszy po kupieniu chemii domowej. Tymczasem w General Fresh większość produktów kupisz za mniej niż 5 zł.

Po drugie, pozbądź się rzeczy, które zbierają kurz. Zasłony, rolety, pluszaki, dywany, tapicerowane meble – wszystko te rzeczy są doskonałym środowiskiem dla roztoczy. Warto więc usunąć je z mieszkania, bo nawet często czyszczone mogą powodować problemy. Nie wspominając już o tym, że dokładne wyczyszczenie tych wszystkich rzeczy jest właściwie niemożliwe.

Poza regularnym sprzątaniem musisz też pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej temperatury w domu, częstym wietrzeniu (o ile alergii nie wywołują pyłki) i wilgotności na poziomie 55-60%. Aby mieć pewność, że wszystkie te czynniki będą na dobrym poziomie, konieczne jest zadbanie też o system wentylacyjny – jego czyszczenie i konserwację.

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie General Fresh