Technologia

Zastosowanie technologii sprężonego powietrza w życiu codziennym

Technologia sprężonego powietrza – brzmi obco? A przecież stykasz się z nią codziennie! Sprężarki należą do jednych z najpopularniejszych urządzeń dostępnych na rynku. Wykorzystywane są w wielu rodzajach przemysłu, techniki i gospodarki. Używane są także na co dzień w gospodarstwach domowych. Produkowane są one zarówno pod postacią urządzeń przenośnych, jak i stacji sprężarkowych.

Co to jest sprężarka?

Kompresory i sprężarki powietrza to urządzenia, które pozwalają uzyskać powietrze lub gaz pod dużym ciśnieniem. Sprężarki w głównej mierze wykorzystywane są do pompowania opon w serwisach wulkanizacyjnych, natomiast w warunkach domowych używane są jako suszarki do włosów. Kompresory znajdziemy także wśród urządzeń czyszczących. Znajdują szerokie  zastosowanie, czy to w przemyśle, czy też jako napęd narzędzi – na przykład wiertarek, szlifierek, kluczy pneumatycznych, a także przy piaskowaniu i malowaniu natryskowym.

W jakich branżach występują kompresory?

Sprężarki znajdują swoje zastosowanie w budownictwie, energetyce, przemyśle maszynowym, motoryzacji, przemyśle farmaceutycznym i medycznym, a także w stomatologii, rolnictwie, przemyśle morskim oraz transporcie szynowym. Używane są również na potrzeby wojska oraz w różnych dziedzinach rozrywki czy też przy produkcji żywności oraz browarów. Mówiąc mniej ogólnie, kompresory niezbędne są przy poprawnym działaniu fontann i basenów kąpielowych, klimatyzacji, armatek śnieżnych, uzdatnianiu wody, produkcji cementu, w poligrafii i pakowaniu żywności. Zastosowanie sprężarek powietrza doceniają budowlańcy, osoby pracujące z wiertarkami pneumatycznymi i przenośnikami betonu. Z kolei w przemyśle energetycznym będzie można użyć ich do oczyszczania rurociągów oraz przy pracy z wykorzystaniem pneumatycznych maszyn produkcyjnych. Kompresory powietrza mogą być używane także w zakładach przetwórstwa aluminium i stali, urządzeniach spawalniczych; do symulatorów i przenośnych urządzeniach do czyszczenia dział czołgowych. Pociągi, tramwaje i metro działają dzięki wykorzystaniu sprężarek i kompresorów, podobnie z resztą jak wykorzystujące technologię sprężonego powietrza układy pneumatyczne w drzwiach obrotowych. Sprężarki znajdą swoje zastosowanie również przy poziomowaniu podłóg. Kompresor powietrza może być używany w przetwórstwie mlecznym, przy sprawdzaniu stanu czystości wody oraz w procesie uzdatniania jej do picia. Technologię sprężonego powietrza stosuje się też w urządzeniach do sterylizacji oraz w celu przedmuchania kabli światłowodowych.

Jak wybrać sprężarkę powietrza?

Wybierając kompresor, należy zastanowić się, jak wysokiego ciśnienia oczekujemy i czy poziom hałasu wytwarzany przez urządzenie  ma znaczenie. Trzeba pamiętać o tym, że nie należy używać kompresora jako urządzenia wyłącznie pompującego powietrze np. do kół rowerowych lub materacy – takie zastosowanie wpłynie negatywnie na pracę urządzenia, nie rozwijając pełnego zakresu jego możliwości. Decydując się na zakup sprężarki, warto zbadać, czy będzie łatwo dokupić części zapasowe. Warto wybierać takie sprężarki, które dzięki rozwojowi technologii zapewniają dużą oszczędność w czasie użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.