sprzęt fotowoltaiczny
Technologia

Własna instalacja fotowoltaiczna. Co się na nią składa?

Chcesz mieć własną elektrownię? Zamontuj instalację fotowoltaiczną! Obecnie na takie właśnie instalacje decyduje się coraz więcej osób. Z czego dokładnie składa się taka domowa elektrownia? Zapraszamy do sprawdzenia!

Dlaczego warto mieć instalację fotowoltaiczną?

Na instalację fotowoltaiczną do domu składa się szereg współpracujących ze sobą elementów, za pomocą których można wytwarzać prąd z energii promieniowania słonecznego. Taka instalacja pozwala na zredukowanie wysokości rachunków za prąd, dlatego dzisiaj, gdy jego koszty stale rosną, to przyszłościowa inwestycja. Aby rozpocząć produkcję własnego prądu, konieczne jest wykonanie instalacji. Ta składa się z poniższych elementów:

  • panele fotowoltaiczne
  • falownik do fotowoltaiki – inwerter
  • licznik dwukierunkowy
  • okablowanie

Panele fotowoltaiczne

Pierwszym elementem w tej solarnej układance są panele fotowoltaiczne. Są to panele składające się z ogniw fotowoltaicznych służących do przetwarzania energii promieniowania słonecznego na prąd. Panele te najczęściej montowane są na dachach budynków, lecz również można umieścić je w innych miejscach, na przykład na specjalnych konstrukcjach na gruncie. Moc paneli dobiera się indywidualnie w zależności od przeznaczenia instalacji i zapotrzebowania na prąd.

Falownik do fotowoltaiki – inwerter

Drugim ważnym elementem jest falownik do fotowoltaiki, czyli inaczej inwerter. To urządzenie, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny, który może być używany do zasilania lamp czy urządzeń elektrycznych w domu. Falownik odpowiada również za kierowanie instalacją, dlatego też pełni on w niej bardzo ważną rolę. Warto zdecydować się na wysokiej jakości falownik do fotowoltaiki od dobrej marki, aby mieć pewność, że instalacja będzie działała niezawodnie.

Licznik dwukierunkowy

W instalacjach fotowoltaicznych znajdują się także specjalne liczniki dwukierunkowe. Liczą one prąd oddany do sieci oraz z niej pobrany. Montaż takiego licznika wynika z faktu, że w Polsce najczęściej wykonuje się instalacje on-grid, czyli podłączone do sieci energetycznej. Taka instalacja fotowoltaiczna pozwala na zaoszczędzenie na zakupie prądu. W rezultacie można płacić niższe rachunki, ponieważ nadmiar wytworzonego prądu jest odsprzedawany do jego dostawcy, z którym właściciel instalacji ma podpisaną umowę.

Okablowanie

Własna instalacja fotowoltaiczna składa się również z niezbędnego okablowania, które łączy ze sobą wszystkie elementy. Aby założyć swoją instalację, najlepiej wybrać dobrą firmę, która będzie mogła zaoferować wtedy pełną obsługę wraz z doborem sprzętu i jego montażem.