Kobieta po zabiegu podologicznym
Nauka

Zabiegi podologiczne — jak i gdzie się ich nauczyć?

Podologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się pielęgnacją stóp oraz nielekarskimi zabiegami na tym obszarze ciała i na podudziach. Jeżeli chcesz zgłębić sztukę podologii, poszerzyć swoją wiedzę, a także zdobyć nowe praktyczne umiejętności, masz kilka ścieżek rozwoju. Przeczytaj artykuł, sprawdź dostępne możliwości, zainwestuj w siebie i zacznij działać już dzisiaj!

Podolog — zawód przyszłości. Od czego zacząć?

Każda osoba, która chce świadczyć usługi podologiczne musi wiedzieć, że podolog jako zawód od 2021 roku znajduje się na liście ogólnopolskiej klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Wymagane jest spełnianie warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021, a tym samym ukończenie odpowiedniej szkoły. Chociaż zawód ten znajduje się na granicy medycyny, to wyższe studia podologiczne są jedynie jedną z możliwości.

Pierwsza możliwość: ukończenie szkoły podologicznej

Dyplom poświadczający zdanie z pozytywnym wynikiem państwowego egzaminu zawodowego gwarantuje, że po ukończeniu szkoły podologicznej wszelkie zabiegi będą bezpieczne, profesjonalne i wykonywane w higienicznych warunkach, ponieważ absolwent szkół dzięki zajęciom praktycznym i wykładom podologicznym będzie znać podstawy anatomii, diagnostyki, czy też farmakologii.

Kształcenie na tym kierunku w Polsce oferują m.in. szkoły branżowe, studia medyczne, studium podologiczne, szkoły kosmetologiczne (zwykle w formie specjalizacji lub studiów podyplomowych), a także szkoły policealne.

Co po ukończeniu szkoły? Druga możliwość: podologia — szkolenia specjalistyczne

Mając kwalifikacje zawodowe, warto dalej inwestować w siebie. Później przekłada się to na oferowanie szerszej oferty zabiegów podologicznych. Szkolenia podologiczne najczęściej skoncentrowane są konkretnych dziedzinach i mają na celu wyspecjalizowania danej osoby w konkretnym działaniu. Przykładowo, wśród szkoleń podologicznych Pharm Foot  można znaleźć takie propozycje jak:

  • pedicure kosmetyczny,
  • pedicure podologiczny,
  • rekonstrukcja paznokci.

Oferta podzielona jest na szkolenia specjalistyczne i podstawowe z rozróżnieniem na poziomy.

Trzecia możliwość: postaw na praktyczne umiejętności!

Dobrym rozwiązaniem są praktyki i staże, gdzie pod okiem bardziej doświadczonych osób można doskonalić swoje umiejętności. Dzięki temu poznaje się indywidualne przypadki pacjentów, dostosowując swoje działania do indywidualnych potrzeb.

Czwarta możliwość: konieczne samodoskonalenie i samokształcenie

Wskazane jest kontynuowanie nauki we własnym zakresie, m.in. korzystając z oferty księgarni podologicznych. Podologia jest dziedziną dynamicznie rozwijającą się, gdzie warto być na bieżąco z innowacjami, nowymi technikami i badaniami. Regularne korzystanie z konferencji, warsztatów, szkoleń, ale również książek podologicznych pozwala poszerzać swoją wiedzę.

Jak widać podologia to dziedzina nauki przyszłości. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po dostępne możliwości.