Nauka dziecka korzystającego z laptopa

Najlepsze języki programowania dla dziecka

Język programowania to nieodłączny element, z którym musi się zmierzyć dziecko chcące zagłębiać się w tajniki koderskiego świata. Jako że szkoły programistyczne dla najmłodszych przeżywają swój boom na rynku edukacyjnym, możliwości technik programistycznych stają się coraz większe. Istnieje wiele rozwiązań, które pogłębiają wiedzę programistyczną dzieciaków, za pomocą dopasowanych do ich wieku narzędzi, będących fundamentem dla przyszłej edukacji.

1. Scratch

Język Scratch to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w ostatnich latach język programowania dla początkujących dzieciaków. Warsztaty programowania dla dzieci w najmłodszych grupach wiekowych, to najczęściej nauka Scratcha, który pozwala poprzez swoją aplikację tworzyć proste gry czy animacje. Jest to język wizualny, pozwalający na programowanie za pomocą układania bloczków z poleceniami. Potencjał Scratcha jest olbrzymi. Dostępny między innymi w polskiej wersji językowej, wprowadza w świat faktycznych, programistycznych zagadnień za pomocą łatwych do zrozumienia dla dziecka zależności.

2. Logo

Młodsi rodzice powinni pamiętać ten program jeszcze, gdy informatyka wchodziła do szkół. Kodowanie dla dzieci za pomocą Logo, to połączenie grafiki wektorowej oraz komend programistycznych, które razem poruszają „żółwikiem”. W ten sposób uzyskuje się ciekawe grafiki i przybliża dzieciom ideę tworzenia ścieżki komend. Grafika żółwiowa nadal jest rozwijana i na bieżąco są implementowane w niej coraz to nowsze rozwiązania.

3. Pyton

Znany głównie z tego, że sięgają do niego nastoletni fani programowania. Jednak w tej chwili Pyton, głównie jako podstawa do programowania modów w Minecraft staje się ulubionym programem dzieciaków znacznie młodszych niż kiedyś. Uproszczona składnia pozwala na zrozumienie go już nawet dziesięciolatkom. Nauka programowania dla dzieci w Zaprogramowani z Pythonem to świetna zabawa i możliwość poznania pierwszego języka, który jest używany w poważniejszym kodowaniu.

Który wybrać?

Są to trzy zupełnie różne języki, tak naprawdę też służące innym celom i mające inny potencjał edukacyjny. Warto po prostu sprawdzić co oferuje kurs programowania dla dzieci w naszym mieście.