Osoba siedzi za stołem a przed nią leży kilka książek
Nauka

Jak się uczyć, żeby się nauczyć, 4 sposoby efektywnej nauki

Wielu uczniów i studentów często popełnia ten sam błąd, odkładając naukę do dnia poprzedzającego egzamin. Zazwyczaj efektem takiego zwlekania jest trudniejsze przyswajanie wiedzy, wynikające z konieczności przyswojenia sporej ilości materiału. Mózg wtedy szybciej się męczy i pojawia się dobrze znane zniechęcenie. Zatem jak skutecznie się uczyć, aby informacje same utrwalały się w głowie? Poznaj nasze sposoby efektywnej nauki.

1. Ucz się stopniowo, ale konsekwentnie

Jednym ze sposobów efektywnej nauki jest dawkowanie koniecznej do przyswojenia wiedzy. Jeśli chcesz poprawić swoją koncentrację i efektywne zapamiętywać informacje, jak się uczyć dowiesz się z podamto.pl, a przekonasz się, że systematyczna praca może przynieść zaskakujące rezultaty. Zaplanuj, że codziennie poświęcisz na naukę określoną ilość czasu i zaczniesz się uczyć o ustalonej porze. Pamiętaj, że nawet poświęcenie 15 minut na naukę w dłuższej perspektywie może być bardziej efektywne niż zupełne jej zaniechanie.

2. Gra w skojarzenia dla szybszego zapamiętywania

Ciekawym sposobem efektywnej nauki, który ułatwia zapamiętywanie, jest przywoływanie skojarzeń. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza podczas poszerzania słownictwa w obcych językach i utrwalania dat ważnych wydarzeń. Nie ma znaczenia, jakie skojarzenia stworzysz w swojej głowie, istotne jest, żeby Twój mózg je zapamiętał i potrafił później odtworzyć. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak się uczyć, aby przyswajanie wiedzy było przyjemne, możesz układać w myślach historyjki i rymowanki albo łączyć pojęcia z konkretnymi przedmiotami i czynnościami.

3. Technika Pomodoro dla sprawnego przyswajania wiedzy

Technika Pomodoro to tak naprawdę model skutecznego zarządzania czasem pracy. Polega ona na tym, że w czasie 25 minut maksymalnie koncentrujesz się na danej czynności, a następnie robisz pięciominutową przerwę na odpoczynek. To świetny sposób na to, jak efektywnie się uczyć, ponieważ pozwala uniknąć znużenia czy też przeciążenia natłokiem przyswajanej wiedzy. Po kilku sesjach warto zrobić nieco dłuższą kilkunastominutową przerwę.

4. Tworzenie mapy myśli dla lepszego zobrazowania informacji

Kolejnym sprawdzonym sposobem na to, jak się uczyć, żeby się nauczyć, jest tworzenie mapy myśli. Graficzne przedstawianie informacji pozwala lepiej zobrazować dany problem i uruchamia w umyśle ciąg przyczynowo-skutkowy, który ułatwia przyswajanie zaawansowanej wiedzy. Mapa myśli może składać się nie tylko z haseł, ale również rysunków czy też grafik, a stosowanie kolorów jest jak najbardziej wskazane dla zwrócenia uwagi na ważne kwestie.

Efektywną naukę wspomaga wyłączenie rozpraszaczy w postaci smartfona, telewizora, gry komputerowej czy też muzyki — chyba że jej słuchanie rzeczywiście pozwala Ci się skoncentrować i wzmacnia Twoje zdolności przyswajania wiedzy. Jakie znasz jeszcze inne sposoby skutecznej nauki? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu pod artykułem.