Wanna wolnostojąca w malej łazience
Dom i Rodzina

Wanny wolnostojące do małych łazienek – czy to możliwe?

Nie da się ukryć, że posiadacze małych łazienek mają dość ograniczone możliwości w kwestii zaaranżowania tego pomieszczenia. Mieszkańcy bloków – zarówno w starym budownictwie, jak i na wielu nowszych osiedlach – nierzadko muszą się natrudzić, aby na niewielkim metrażu zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i armaturę. Wielu z nich decyduje się na kabinę prysznicową, a jeśli już na wannę, to przeważnie na modele w zabudowie. Jednak możliwości na tym wcale się nie kończą.

Czy wanna wolnostojąca sprawdzi się w małej łazience?

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się tzw. salony kąpielowe, czyli przestronne pomieszczenia spełniające funkcje łazienki. Wanny wolnostojące często stają się ich centralnym punktem. Projektanci bloków nie przewidzieli jednak takiej mody i najczęściej na łazienki przeznaczyli minimalną ilość miejsca, czasem niewystarczającą nawet na podstawowe wyposażenie. W przypadku mieszkań z trzema lub więcej pokojami można rozważyć opcję przeznaczenia jednego z tych pomieszczeń na salon kąpielowy. Jest to jednak dość radykalne rozwiązanie i nie zawsze możliwe. Luksus kąpieli w wannie wolnostojącej jest jednak możliwy także w mniejszych łazienkach, choć pod pewnymi warunkami.

Jakie wanny wolnostojące do małej łazienki?

Wanny tego rodzaju mają to do siebie, że najlepiej prezentują się wtedy, gdy z żadnej strony nie przylegają do ściany. Biorąc to pod uwagę, nie zalecamy kupować standardowej wielkości modeli do łazienek poniżej 6 m². Jednak obecnie wielu producentów, jak np. firma Cristalstone, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując kompaktowe modele, które sprawdzą się także w mniejszych pomieszczeniach. Tak naprawdę znaczenie mają nie tylko rozmiary i kształt pomieszczenia, ale przede wszystkim właściwie rozplanowanie przestrzeni. Oczywiście, w najlepszej sytuacji będą właściciele mieszkań z osobną ubikacją, którzy mogą zrezygnować z toalety w głównej łazience. Warto też rozważyć przeniesienie pralki do kuchni lub innego pomieszczenia. Takie rozwiązania pomagają zyskać więcej wolnej przestrzeni dookoła wanny wolnostojącej, dzięki czemu będzie się wspaniale prezentować.

Na co zwrócić uwagę wybierając wannę wolnostojącą?

Jeśli mamy małą łazienkę, najważniejszy parametr, obok rozmiaru tego elementu, to kształt. Wanna wolnostojąca, w odróżnieniu od modeli do zabudowy, nie musi być prostokątna. W katalogu renomowanej firmy Cristalstone znajdują się także wanny jednostronnie zaokrąglone, a nawet modele na planie koła. Te pierwsze zostały zaprojektowane w taki sposób, by jednym bokiem opierać się o ścianę, dzięki czemu doskonale sprawdzą się nawet w najmniejszych łazienkach, bez możliwości postawienia wanny na środku pomieszczenia. Do istotnych parametrów wanien należy także materiał, z jakiego są wykonane. Wybór jest ogromny. Dużą trwałość zapewniają wanny żeliwne lub stalowe, jednak te pierwsze nie należą do tanich, a drugie nie trzymają dobrze ciepła. Bardzo elegancko wyglądają wanny z marmuru lub granitu, ale ze względu na swoją masywność nie nadają się do małych łazienek. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem wydają się wanny kompozytowe, łączące estetyczny, lekki wygląd z wytrzymałością.