Mężczyzna trzyma w dłoniach ekogroszek do ogrzewania domu
Dom i Rodzina

Zalety ogrzewania domu ekogroszkiem

W naszym klimacie sezon grzewczy trwa około sześć miesięcy. To znaczna część roku, dlatego wiele osób szuka rozwiązań nie tylko wygodnych w użytkowaniu, ale również przystępnych cenowo. Coraz większe znaczenie ma także aspekt ekologiczny. Jednym z rozwiązań, które fajnie łączy wszystkie te oczekiwania jest ekogroszek. Sprawdź dlaczego warto zainteresować się tym rodzajem ogrzewania.

Ekogroszek – co warto o nim wiedzieć

Ekogroszek jest paliwem produkowanym na bazie węgla kamiennego. Nie są to jednak paliwa tożsame, a dwa zupełnie różne rodzaje opału. Do produkcji ekogroszku wykorzystuje się wyłącznie najwyższej jakości węgiel, który poddawany jest wieloetapowej obróbce i czyszczeniu. Dzięki temu do klientów trafia opał, który jest wysokokaloryczny, o niewielkiej zawartości siarki czy popiołu i odpowiedniej wilgotności. Z tradycyjnym węglem ma więc niewiele wspólnego.

Dlaczego warto ogrzewać dom ekogroszkiem

Ekogroszek jest tani

Ekogroszek to jedno z najtańszych na rynku źródeł ciepła. Cena dobrego ekogrszku za tonę to około 1000-1400 zł. Do ogrzania średniej wielkości domu (150 metrów kwadratowych), budowanego w nowej technologii, o dobrej izolacyjności cieplnej wystarczy 2-3 tony tego opału. Sezon grzewczy będzie wówczas kosztował około 2000-4200 zł.

Ekogroszek to opał o wysokiej wydajności

Dobrej jakości ekogroszek, o właściwej wartości opałowej, to bardzo wydajne i ekonomiczne źródło energii. Kalorycznością wygrywa z węglem, czy równie popularnym pelletem. Daje dużo ciepła przy niewielkim zużyciu. Dzięki temu nie trzeba zbyt często uzupełniać podajnika. Najlepiej wybierać ekogroszek o wartości kalorycznej powyżej 24MJ/kg.

Ekogroszek jest eko

Mimo, że jest produkowany z węgla, to jest od niego znacznie czystszy. Istotny jest nie tylko proces obróbki, ale również kraj pochodzenia. Za jeden z najlepszych uchodzi obecnie ekogroszek syberyjski, który charakteryzuje się niską zawartością siarki, popiołu czy wody. Ma wysoką wartość opałową, a podczas spalania nie emituje tak wielu zanieczyszczeń jak tradycyjny węgiel. Odpowiedni rozmiar frakcji sprawia również, że ekogroszek może być spalany wyłącznie w nowoczesnych kotłach, o niskiej emisyjności i wysokiej wydajności, spełniających normy dyrektywy Ecodesign. Dzięki temu paląc ekogroszkiem na prawdę można mieć czyste sumienie.

Ekogroszek jest łatwy w użytkowaniu

Wbrew pozorom posiadanie w domu pieca na ekogroszek nie oznacza masy pyłu unoszącego się w kotłowni i poza nią. Czasy gdy ekogroszek był sprzedawany i składowany luzem powoli odchodzą do lamusa. Teraz dużym zainteresowaniem cieszy się ekogroszek workowany, który jest znacznie łatwiejszy w przechowywaniu i zajmuje mniej miejsca w kotłowni. Dzięki temu, że dozowanie odbywa się wprost z worka, nie ma też problemu z dużą ilością pyłu. Ekogroszek workowany ma jeszcze jedną zaletę – można go przechowywać również poza kotłownią, bez ryzyka, że zawilgotnieje lub starci swoją kaloryczność.

Piece na ekogroszek – prosta obsługa i wysoka wydajność

Piece na ekogroszek w niczym nie przypominają starych pieców węglowych, które coraz szybciej znikają z kotłowni w polskich domach. Wszystko za sprawą restrykcyjnych przepisów unijnych, będących elementem globalnej walki ze smogiem. Już od kilku lat można kupić wyłącznie kotły klasy 5, spełniające restrykcyjne normy antysmogowe. Stare piece mają być stopniowo zastępowane przez nowoczesne urządzenia grzewcze. Są one nie tylko bardzo wydajne i emitują znacznie mniej zanieczyszczeń, ale są też proste w obsłudze. Większość funkcji została bowiem zautomatyzowana, dzięki temu obsługa pieca wymaga minimalnej ingerencji człowieka.

Ekogroszek będzie na rynku jeszcze przez co najmniej 30 lat

Wbrew powszechnej narracji dotyczącej szybkiego odejścia od węgla, zostanie on z nami jeszcze co najmniej przez najbliższe dwie-trzy dekady. Zawarta w maju 2021 umowa społeczna między przedstawicielami branży węglowej i rządu, zagwarantowała funkcjonowanie polskich kopalń do 2049 roku. Potwierdził to zakończony niedawno szczyt klimatyczny w Glasgow, na którym liderzy 149 krajów ustalili, że stopniowe odchodzenie od węgla będzie trwać właśnie do końca lat 40-tych. Nie ma więc obaw, że posiadacze pieców węglowych będą musieli wymienić je na inne źródło ciepła już teraz.

Podsumowując,

Ekogroszek jest bardzo ciekawą opcją, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju ogrzewania. Oczywiście są rozwiązania znacznie bardziej ekologiczne czy tańsze w eksploatacji jak chociażby pompy ciepła. Ich połączenie z panelami fotowoltaicznymi pozwala obniżyć koszty ogrzewania do minimum. Jest to jednak rozwiązanie bardzo kosztowne na etapie inwestycji. Całość może zamknąć się w granicach kilkudziesięciu złotych, przez co rozwiązanie to, choć ma wiele zalet, wciąż pozostaje niedostępne dla wielu osób.

Ekogroszek jest też ciekawą alternatywą dla ogrzewania gazowego, które choć coraz popularniejsze, nie zawsze jest możliwe do zrealizowana. Zwłaszcza w dopiero rozbudowywanych miejscowościach może być problem z dostępnością przyłącza. W przypadku ekogroszku nie ma problemów z dostępnością, a koszty na etapie inwestycji i późniejszej eksploatacji są najkorzystniejsze, ze wszystkich dostępnych na rynku opcji.

Pewność, że przez najbliższe 20-30 lat wciąż będzie można palić ekogroszkiem również działa na jego korzyść. W kwestii ekologii można znacząco obniżyć emisję szkodliwych substancji wybierając opał o najlepszych parametrach. Dobry ekogroszek, o niskiej zawartości siarki, popiołu i wysokiej kaloryczności znajdziesz np. w tym sklepie internetowym https://grzejemnieto.pl/.

Patrząc obiektywnie ekogroszek jest najkorzystniejszą opcją ogrzewania domu dla osób, z ograniczonym budżetem, które jednak nie chcą palić zwykłym węglem. Póki rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną są wciąż bardzo drogie, zdecydowanie warto rozważyć wybór ekogroszku jako źródła ciepła.