Pilarka z odpowiednim olejem
Technologia

Oleje do pilarek: czym grozi ich brak lub niewłaściwy dobór?

Bezawaryjna praca maszyn leśnych jest na wagę złota. Nie ma przecież nic gorszego niż nieplanowane przerwy, dodatkowe koszta i wiążące się z tym problemy logistyczne. Piła łańcuchowa to wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia narzędzie. Jeśli nie zadbamy o jego prawidłowe zabezpieczenie, może to skończyć się właśnie takimi przykrymi następstwami. Co polecamy? Ze spokojem możemy wskazać na oleje biodegradowalne do pilarek. Czym grozi nieprawidłowy dobór oleju do pilarki lub jego całkowite zaniedbanie?

Oleje do pilarek – wpływ na tarcie

Ekologiczne oleje do pilarek, oprócz swojego oczywistej zalety w postaci mniejszego negatywnego wpływu na środowisko naturalne, dobrze zabezpieczają łańcuch i prowadnicę. Jak to się dzieje, że mieszanka dość pospolitego oleju roślinnego ma tak kluczowe znaczenie dla pracy pilarki? To całkiem proste – chodzi o tarcie, a dokładnie jego obniżenie. Im lepszy jakościowo olej do pilarki, tym lepsze właściwości obniżające tarcie, a co za tym idzie ryzyko awarii łańcucha i prowadnicy.

Oleje ekologiczne do pilarek mają tę dodatkową zaletę, że w ich formule zawarte są tzw. uszlachetniacze. Związki te mają za zadanie dodatkowo polepszyć właściwości ochronne olejów do pilarek. Uszlachetniacze działają bowiem antykorozyjnie oraz przeciwutleniająco, co jak nietrudno sobie wyobrazić, znacząco zwiększa żywotność piły łańcuchowej. (Patrz oleje do pilarek Vegatol.com).

Odpowiedzmy zatem na tytułowe pytanie: czym grożą kiepskie oleje do pilarek lub ich nieprawidłowy dobór? Złe lub przepracowane smary mogą całkowicie uszkodzić mechanizm piły łańcuchowej, powodują trudne do usunięcia zabrudzenie urządzenia, wycieki, a także pozostawiają łańcuch bez dostatecznej ochrony. Następstwem jest zerwanie się łańcucha lub uszkodzenie prowadnicy. Jak doskonale wiemy, tarcie jest zjawiskiem generującym ciepło, stąd zwiększone ryzyko awarii na tle podwyższonych temperatur pracy.

Pilarka

Uniwersalne oleje do pilarek nie istnieją. Zastosowanie np. oleju silnikowego do smarowania łańcucha pilarki nie tylko nam nie pomoże zabezpieczyć tego narzędzia, ale też może skutecznie mu zaszkodzić. Oleje do pilarek muszą być optymalne pod kątem specyficznych warunków pracy – między innymi muszą mieć odpowiednie wskaźniki lepkości oraz zakres temperatur pracy. Ważna jest także gęstość oraz formuła. Jeśli oleje do pilarek dobrze przylegają do łańcucha, zabezpieczają ogniwa przed zerwaniem. To kluczowy aspekt eksploatacyjny pił łańcuchowych.

Oleje biodegradowalne do pilarek – dlaczego warto?

Jeśli już zawęzicie grupę olejów do tych dedykowanych do pił łańcuchowych, staniecie przed wyborem, czy kupić olej mineralny, czy może ekologiczne oleje do pilarek. Dlaczego warto stawiać na oleje biodegradowalne? Głownie dlatego, że wasza praca przy wycince drzew nie będzie tak bardzo degradująca dla środowiska naturalnego. Niekontrolowany wyciek oleju do pilarki, który jest następstwem pracy piły (taka natura tego narzędzia) nie musi być szkodliwy. Ekologiczne oleje do pilarek znikają prawie w całości ze środowiska wycieku w czasie około miesiąca. To znacząca różnica – szkodliwe substancje zawarte w olejach nie migrują w środowisku, nie ulegają bioakumulacji i przez to ich ślad nie jest tak duży i znaczący, jak w przypadku olejów mineralnych.