Rower elektryczny
Technologia

Konwersja roweru, czyli jak zrobić rower elektryczny w domowych warunkach

Wspomagana jazda rowerem zyskuje w Polsce spore grono entuzjastów. Moc zalet, jakie oferuje e-bike składnia do inwestycji w ten innowacyjny środek transportu. Przeglądając ofertę rynkową szybko rzuci nam się w oczy, że solidny rower elektryczny kosztuje tyle, co niejeden używany samochód. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z pomysłu. Przerobienie roweru na elektryczny z zestawem ZibiBike to świetna alternatywa!

Zrób to sam – konwersja roweru na elektryczny w domu

Prostota i niski koszt to dwie pierwsze zalety, które mogą przekonać nas, że zestaw elektryczny do roweru ZibiBike jest warty uwagi. Po pierwsze gotowe zestawy dostosowane są do typowego wykorzystania roweru wspomaganego: zestaw elektryczny do roweru z napędem na przód oferowany jest użytkownikom, którzy preferują jazdę miejską (po równym terenie i gładkiej nawierzchni), zaś zestaw elektryczny do roweru z napędem na tył jest zdecydowanie lepszy dla amatorów jazdy terenowej.

Konwersja roweru na elektryczny z zestawem od www.zibibike.pl wymaga od nas jedynie wolnego czasu i podstawowych narzędzi. Silnik elektryczny do roweru montuje się w piaście koła, baterię zaś w miejscu bidonu lub na specjalnym stelażu w miejscu bagażnika. Bateria i silnik to dwa główne podzespoły, montaż kończy zatem połączenie ich jednym lub dwoma przewodami. I… to wszystko! W jedno popołudnie nasz dawny, tradycyjny jednoślad przeobraził się w rower ze wspomaganiem elektrycznym! Zero kosztów montażu, specjalistów ani drogich narzędzi – wszystko zrobisz z użyciem prostego manuala dołączonego do zestawu.

Fot. Rower ze wspomaganiem elektrycznym (konwersja roweru)

Czy warto przerobić rower na elektryczny?

Europejczycy uwielbiają jazdę wspomaganą. Boom na elektryczne hulajnogi wyraźnie pokazuje, że społeczeństwo lubi proste i ekologiczne formy transportu. Rowery ze wspomaganiem elektrycznym dają jednak znacznie więcej możliwości. W zależności od potrzeb swój przerobiony jednoślad możemy traktować jak rower tradycyjny (nabierać prędkości wyłącznie pracą własnych nóg) lub jako rower elektryczny (kiedy silnik wspomaga nabieranie prędkości, np. jadąc pod górkę lub w długą, jednostajną trasę).

Fot. Klasyczny rower przerobiony na elektryczny (konwersja roweru)

Przerobienie roweru na elektryczny to świetna okazja na zmianę nawyków i krok w stronę ekologicznego transportu miejskiego. Przez większą część roku droga do pracy wcale nie wymaga od nas jazdy samochodem – konwersja roweru na elektryczny jest świetnym wariantem by zaoszczędzić na paliwie i zmniejszyć emisję spalin. Napęd elektryczny do roweru (zestaw) staje się optymalny – z jednej strony zażywamy nieco ruchu, z drugiej zaś dzięki jeździe wspomaganej nie męczymy się tak strasznie i dojeżdżamy do pracy z dobrą energią oraz świeżością. To istotne, zwłaszcza w trakcie letnich upałów.

Konwersja roweru na elektryczny polecana jest szczególnie osobom o ograniczeniach motorycznych, wynikających z wieku lub dolegliwości zdrowotnych. Jeśli dotychczas jazda tradycyjnym jednośladem była niemożliwa, przerobienie roweru na elektryczny może to zmienić. Pokonywanie niewielkich dystansów, np. do sklepu czy przychodni lekarskiej, a także rekreacyjne przejażdżki zawsze służą, są świetną okazją tak do rekreacji, jak i do aktywności fizycznej.