Profili PVC do okien
Technologia

Jakie technologie klejenia może wykorzystywać producent profili PVC do okien?

Artykuł partnera.

Technologia nie stoi w miejscu. Z każdym rokiem mamy dostęp do coraz nowszych rozwiązań, które pozwalają tworzyć lepsze i skuteczniejsze produkty. Dotyczy to nie tylko branży elektronicznej czy medycznej, lecz także produkcyjnej. W przypadku produkcji okien mówimy m.in. o technologiach wklejania szyb do profili PVC. Jak montowane są szyby do konstrukcji?

Aktualnie każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych musi wykorzystywać jak najnowsze rozwiązania technologiczne. Wymuszają to na nim rosnące oczekiwania klientów, którzy szukają okien i drzwi o najlepszych parametrach, energooszczędnych, w korzystnej cenie, a przy tym często w nietypowych kolorach lub kształtach.

Żeby nadążyć za trendami obecnymi na świecie i ułatwić odbiorcom dostęp do nowoczesnych produktów, wprowadza się m.in. różne technologie wklejania szyb do konstrukcji okiennych. O jakich technologiach mowa?

producent profili PVC (2).jpeg

Technologia wklejania szyb na mokro

Producent profili PVC do okien może wykorzystywać tak zwane klejenie na mokro. Na czym to polega? Elementy łączy się ze sobą przy pomocy klejów posiadających certyfikat RAL wiązaniem pionowym lub poziomym. Dzięki temu da się utrzymać wysoką funkcjonalność okien, bardzo dobrą estetykę i wysokie parametry techniczne.

Żeby jednak móc stosować klejenie na mokro, trzeba najpierw przygotować profile PVC do okien o odpowiedniej geometrii, które będą kompatybilne z klejami – nie każde okno da się wykonać w tej technologii.

Wykorzystanie tego typu klejenia zaleca się zwłaszcza wtedy, gdy udział klejonych elementów okiennych jest duży lub bardzo duży.

Klejenie szyb na sucho

Producent profili PVC do drzwi i okien, firma Gealan (https://www.gealan.de/pl/), opracowała technikę klejenia STV – Statyczne Szklenie na Sucho. Metoda ta polega na sklejaniu szkła i profilu specjalną dwustronną taśmą klejącą. Szybę ustawia się na podkładkach pozycjonujących, a następnie przykleja do skrzydła. Gdy szyba zostanie wypozycjonowana, następuje dociskanie na całym obwodzie.

Ta technologia w połączeniu ze wzmocnieniami stalowymi umożliwia wykonywanie okien o bardzo dużych rozmiarach, a jednocześnie poprawia właściwości użytkowe. W przypadku okien łukowych, wykorzystanie klejenia na sucho wpływa również na stabilność.

Dodatkowo, w oknach, które są szklone na sucho i nie mają wzmocnień stalowych, uzyskuje się poprawę współczynnika przenikania ciepła Uf średnio o 0,2 W/m2K.

Technologii STV używa się również w drzwiach wejściowych. Profile PVC do drzwi uzupełnia się o panele szklane lub dekoracyjne.

Jednoczesne klejenie na mokro i sucho

Alternatywnym rozwiązaniem jest połączenie dwóch rodzajów klejenia – na mokro i na sucho. Dzięki zastosowaniu obu technologii naraz można zredukować ryzyko deformacji okna, a jednocześnie ograniczyć przestoje. Taśma STV od razu przylega do elementów okna i pozwala na jego natychmiastowy transport. Poza tym te dwa rodzaje klejeń da się zastosować w oszkleniu poziomym.