Poliuretan
Technologia

Materiałowy przełom – jak wypada poliuretan w towarzystwie innych tworzyw?

Jedną z podstawowych kwestii podczas zajmowania się technicznymi aspektami swojej działalności jest prawidłowy dobór materiałów do poszczególnych maszyn i urządzeń. Nowoczesne sprzęty korzystają z bardzo szerokiego zakresu tworzyw, z których wszystkie mają swoje określone właściwości. W wielu przypadkach stoimy przed wyborem spośród kilku alternatyw, które w teorii mogą pełnić zbliżoną funkcję – warto wtedy dogłębnie zastanowić się nad tym, jaki materiał spisze się najlepiej, zapoznając się z jego parametrami oraz poszczególnymi właściwościami.

Czym właściwie jest poliuretan?

Aby w ogóle móc zacząć taką analizę, warto zacząć od ogólnej charakterystyki materiału. W ostatnich latach wyjątkowo popularny stał się poliuretan, a powodów stojących za tym fenomenem nie jest trudno się domyślić.

Jest to tworzywo sztuczne z grupy polimerów, lecz wyróżnia się przy tym swoimi unikalnymi właściwościami. Przede wszystkim, jest ono znacznie łatwiejsze w obróbce, a jednocześnie wytrzymałe mechanicznie, dlatego znalazło się dla niego niezwykle szeroki zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki.

Do najważniejszych cech poliuretanu, które znacznie podnoszą atrakcyjność tego materiału, wliczyć można:

  • bardzo dużą odporność na czynniki chemiczne
  • niepalność
  • niewrażliwość na promieniowanie UV
  • długą żywotność
  • szeroki zakres temperatur, w których może być bezpiecznie użytkowany
  • doskonałe tłumienie dźwięku oraz drgań
  • dobre parametry ścieralności

Porównanie poliuretanu i jego alternatyw

Prawdopodobnie największą przewagą, jaką posiada poliuretan w porównaniu to swoich zamienników, takich jak guma czy standardowy plastik, jest jego ponadprzeciętna wytrzymałość. Jest to materiał, który nie tylko się nie starzeje, ale także jest w stanie ulegać długotrwałej i intensywnej eksploatacji bez zauważalnych strat na funkcjonalność.

Nawet w przypadku przetarć lub odgnieceń, regeneracja poliuretanu jest wyjątkowo prosta i niezbyt kosztowna. Sprzęty wykonane z tego tworzywa, a w szczególności koła i wałki do różnego typu maszyn i pojazdów przemysłowych, są doskonałą inwestycją dla każdego nowoczesnego przedsiębiorcy, który chce ograniczyć wydatki związane z produkcją, nie robiąc przy tym kompromisów w jakości sprzętu, na którym operują jego pracownicy.

Reasumując, poliuretan to naprawdę dobry wybór, który przewyższa większość swoich odpowiedników na każdym polu. Warto zatem w niego inwestować, gdyż jest to bardzo opłacalne, a także bezpieczne i zrównoważone rozwiązanie, szczególnie w perspektywie długoterminowej.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.poliuretanyczaniec.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.