System rekrutacyjny
Technologia

System rekrutacyjny – jak powinna być skonstruowana dobra platforma do zarządzania rekrutacją?

Zarządzanie rekrutacją wymaga sporego zaplecza logistycznego. Na szczęście istnieją nowoczesne narzędzia, które znacznie to ułatwiają. Jeśli szukasz sposobu na usprawnienie procesu rekrutacyjnego, świetnym pomysłem będzie wypróbowanie ATS (Applicant Tracking System). Jak działa? I jak rozpoznać platformę idealną?

Rynek pracy jest obecnie bardzo dynamiczny. Młodzi ludzie chętnie zmieniają miejsca pracy i nie szukają za wszelką cenę „ciepłej posady” – ważniejsze są warunki finansowe, atmosfera panująca w firmie i możliwości rozwoju. W związku z tym ewoluują również procesy rekrutacyjne.
Duża ilość aplikacji wymusza zastosowanie narzędzi, które umożliwią efektywne katalogowanie i przetwarzanie danych oraz wyłanianie kandydatów do kolejnego etapu na ich podstawie. Jednocześnie, coraz więcej osób przerzuca się na tzw. cyfrowy nomadyzm, czyli pracę z różnych miejsc na świecie. W ich przypadku rekrutacja najczęściej przebiega w całości zdalnie, co może być sporym wyzwaniem.

Czym jest system do rekrutacji ATS i dlaczego warto z niego korzystać?

Producenci oprogramowania reagują na zmiany zachodzące na rynku pracy, dostarczając rozwiązań, które umożliwiają usprawnienie procesu rekrutacyjnego i zwiększenie jego wydajności. Systemy tego typu określa się mianem ATS – Applicant Tracking System, czyli systemy śledzenia kandydata. Przykładem takiego systemu na polskim rynku jest system do rekrutacji od ElevatoSoftware
ATS przynosi korzyści dla obu stron – zarówno dla rekrutera, jak i pracownika. Dlaczego? Z perspektywy pracownika HR, program do rekrutacji jest najlepszym sposobem na usprawnienie pracy. Zadania, których realizacja dotąd zajmowała sporą część jego czasu – jak na przykład sprawdzanie zgód na przetwarzanie danych osobowych czy katalogowanie danych z CV i formularzy rekrutacyjnych – wykonuje aplikacja. Jednocześnie, może on planować swoje działania na znacznie szerszą skalę.
Z kolei z perspektywy potencjalnego pracownika korzystanie z systemu ATS wiąże się z większą szansą na przebicie się przez gąszcz kandydatur. Jednocześnie, często czyni ono cały proces znacznie bardziej przejrzystym. Rekruterowi łatwiej informować aplikujących o postępach rekrutacji, dzięki czemu potencjalni pracownicy nie pozostają cały czas w niepewności.
Nie zapominajmy również o tym, że firma może za pośrednictwem ATS polepszyć swój wizerunek, kreując image godnego zaufania pracodawcy. Odpowiadanie na każdy mail, przejrzysty i transparentny proces, dobrze przemyślane zadania – wszystko to może pozytywnie na niego wpłynąć.

Idealny elektroniczny system rekrutacji – po czym go poznać?

Dobrze skonstruowany ATS powinien mieć następujące funkcje:

  • dystrybucja i zarządzanie ogłoszeniami w różnych kanałach komunikacji za pośrednictwem jednej platformy;
  • zbieranie CV z różnych kanałów komunikacji

  • integracja z popularnymi platformami do poszukiwania pracy, jak na przykład OLX czy Jooble;
  • możliwość łatwej kategoryzacji danych;
  • zarządzanie zgodami na przetwarzanie danych osobowych
  • synchronizacja z kalendarzem spotkań
  • możliwość projektowania procesu rekrutacyjnego od podstaw, z dowolną liczbą segmentów i etapów
  • możliwość projektowania formularzy rekrutacyjnych i zbieranie zebranych za ich pośrednictwem danych w systemie ATS
  • opcja projektowania i dystrybucji zadań rekrutacyjnych.

Jakie dodatkowe funkcje powinien mieć dobry system ATS?

To tylko niektóre możliwości, jakie może oferować elektroniczna rekrutacja za pośrednictwem ATS. Warto pamiętać, że firmy oferujące takie oprogramowanie stale wprowadzają nowe funkcjonalności, obserwując zmieniający się rynek pracy. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w takie rozwiązanie, warto skorzystać z miesiąca próbnego, który oferuje większość firm dostarczających tego typu usługi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, czy jest to rozwiązanie dla ciebie.
Korzystanie z ATS staje się coraz powszechniejsze nie tylko w agencjach rekrutacyjnych, ale również w firmach różnego szczebla. Zarówno w korporacji, jak i mikroprzedsiębiorstwie, system ATS może znacząco poprawić produktywność i wyniki działu HR.