samolot zrzucający ładunek
Nauka Technologia

Jak realizować swoją pasję lotniczą?

Wielu z nas ma rozmaite hobby i pasje, które towarzyszą nam zarówno w życiu codziennym, jak i podczas dni wolnych. Takie zainteresowania są przyjemnym oderwaniem się od rzeczywistości i normalnego trybu pracy. A jakby tak rzeczywiście się oderwać? Lotnictwo, składanie modeli oraz uczestnictwo w zawodach to pasja, która nadal przyciąga wielu zwolenników, studentów kierunków technicznych czy prawdziwych pasjonatów. Jak realizować swoją pasję lotniczą?

Hobby czy zawód?

Lotnictwo może być niespełnionym marzeniem, pasjonackim składaniem modeli czy tworzeniem mało silnikowych maszyn w celu użycia ich do zawodów. Tym zajmuje się grupa studentów zrzeszonych w Studenckim Międzywydziałowym Kole Naukowym AeroDesign działającym przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. To koło powstało z pasji do lotnictwa. Działa w oparciu o 3 główne filary:

  1. Wiedza i kreatywność;
  2. Zaangażowanie;
  3. Pasja.

Dzięki temu możliwa jest przemiana pasji, amatorskiego hobby w sukces na międzynarodowym rynku. Koło corocznie bierze udział w zawodach SAE AeroDesign w Stanach Zjednoczonych. Polegają one na samodzielnym zaprojektowaniu, zbudowaniu i prezentacji przed komisją zdalnie sterowanych samolotów udźwigowych oraz przeprowadzeniu inspekcji technicznej i wykonania lotów na miejscu, które nie mają załogi. Takie zawody to świetna okazja nie tylko na zaprezentowanie się w międzynarodowym gronie, ale też na wykorzystanie wiedzy w praktyce. Koło Naukowe AeroDesign odnosi wiele sukcesów na tej płaszczyźnie, w tym zyskało miano najbardziej utytułowanej drużyny w historii zawodów!

członek koła naukowego przy modelu samolotu
Źródło: https://aerodesign.meil.pw.edu.pl/

Zawody SAE AeroDesign polegają na zaprojektowaniu i zbudowaniu zdalnie sterowanych samolotów, które posiadają jak największy udźwig. Sędziowie wyłaniają zwycięską drużynę w trzech kategoriach– klasach:

  1. Klasa REGULAR – to najbardziej prestiżowa klasa, w której zakazane jest stosowanie kompozytów włóknistych. Są to materiały, które złożone są z co najmniej dwóch składników, ich połączenie zachodzi na poziomie makroskopowym. Ich walorem są doskonałe parametry mechaniczne, wytrzymałościowe a także mały ciężar właściwy. To właśnie przez te właściwości, kompozyty włókniste nie mogą być używane w tej kategorii. W powyższej klasie celem jest przewiezienie piłek do piłki nożnej i ciężaru. Moc silnika nie może być wyższa niż 1000W. A masa startowa powinna wynosić około 24 kilogramów.
  2. Klasa ADVANCED – to klasa, w której liczy się najwyższy stopień zaawansowania technologicznego. Jest to symulacja misji, która ma na celu kolonizację Marsa. Mianowicie chodzi tu o wypuszczenie szybowców wraz z kolonistami, wodą i habitatami, które to szybowce mają wylądować na określonym obszarze. Ta klasa dopuszcza możliwość wykorzystania materiału kompozytowego.
  3. Klasa MICRO – jak sama nazwa wskazuje jest to najlżejsza klasa. Chodzi tu o zaprojektowanie najmniejszego ciężarem bezzałogowca. W tym roku po raz pierwszy ocenie będzie podlegać czas przelotu, a przewożonym ładunkiem są pudełka od pizzy.

Koło naukowe – wstępem do kariery zawodowej

Działalność w kołach naukowych często jest dobrym pomysłem na poszerzenie swoich zainteresowań i pomoc przy nabywaniu doświadczenia zawodowego. W Studenckim Międzywydziałowym Kole Naukowym AeroDesign, studenci mają możliwość wykorzystywania wiedzy ze studiów w praktyce. Koło bierze udział w wydarzeniach tematycznych typu Noc w Instytucie Lotnictwa, czy w Targach Aviation Expo. Ich działalność obejmuje również organizację i udział w konferencjach lotniczych. W zeszłym roku (2020) członkowie koła przedstawili zarys systemu powietrznego „lotniskowca” dla multirotorów na konferencji READ.

uczestnicy koła naukowego na zawodach lotniczych
Źródło: https://aerodesign.meil.pw.edu.pl/

Realizowanie swojej pasji lotniczej poprzez udział i działalność w kole naukowym jest jednym z wielu możliwych sposobów jej rozwoju. Dzięki temu zyskujesz bezcenne doświadczenie, kontakty z przedstawicielami firm lub uczelni zagranicznych, a także kontakty wśród rówieśników o takich samych zainteresowaniach z całego świata. Więcej o kole AeroDesign znajdziesz na ich stronie https://aerodesign.meil.pw.edu.pl/ . Warto!