Para w domu opieki
Dom i Rodzina

Jak zadbać o bezpieczeństwo osoby starszej z początkami demencji?

Sprawowanie opieki nad osobą starszą, szczególnie tą z problemami zdrowotnymi, bywa ogromnym wyzwaniem. Jeżeli sprawujesz pieczę nad kimś bliskim, chcesz zadbać o jego bezpieczeństwo, ale nie wiesz, jak to zrobić – pomożemy Ci się z tym uporać.

Czym jest demencja i jak się objawia?

Demencja starcza jest skutkiem przewlekłej choroby mózgu. Im starszy jest senior, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów otępienia. U osób cierpiących na tę przypadłość pojawiają się problemy z orientacją w przestrzeni, mową oraz pamięcią. Senior przestaje przyswajać nowe informacje. To, co charakteryzuje demencję to również zmiany w zachowaniu i labilność emocjonalna, czyli częste i skrajne zmiany nastroju, nie mające uzasadnienia w zastanej sytuacji. Jeżeli zauważasz te objawy u bliskiej Ci osoby, zgłoś się po poradę do lekarza, bo tylko specjalista z odpowiednim wykształceniem może postawić diagnozę.

Jak pomóc osobie z demencją?

Sytuacja, w której starsza osoba przestaje funkcjonować na takim poziomie, jak dotychczas, jest niezwykle trudna dla niej samej oraz dla otoczenia. Możesz załagodzić objawy choroby, ułatwiając codzienne życie Twojemu bliskiemu. Najważniejsze jest, aby nie pozostawiać chorej osoby samej sobie. W tak trudnych chwilach senior potrzebuje dużo uwagi. Bardzo ważne są ćwiczenia, nie tylko fizyczne, lecz także intelektualne, które rozpoczęte odpowiednio wcześniej mogą wyraźnie zahamować rozwój choroby. Dlatego bardzo ważne jest, aby wykonywać z seniorem aktywności stymulujące pracę mózgu – gra w szachy, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie na głos, pisanie, liczenie.

Przychodzi taki moment, w którym osoba chora na demencję starczą potrzebuje całodobowej opieki, ponieważ nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. W takiej sytuacji często jedynym wyborem jest przeniesienie jej do wyspecjalizowanego ośrodka, w którym otrzyma profesjonalną pomoc oraz wsparcie.

Dla osób z województwa mazowieckiego, taką placówką jest dom opieki w Warszawie, który dzięki wykwalifikowanej kadrze wspiera osoby starsze i zapewnia im komfort w tej trudnej sytuacji.