Uroczystość komunijna
Dom i Rodzina

Jak zorganizować przyjęcie komunijne?

Pierwsza Komunia Święta to jeden z najważniejszych katolickich sakramentów. Coraz mniej osób decyduje się organizację uroczystości w domu, m.in. ze względu na ograniczoną przestrzeń oraz niewystarczająca ilość czasu. Komunie niezwykle często są wyprawiane w salach, które mogą pomieścić zdecydowanie więcej osób. Co warto wiedzieć o organizacji? W jaki sposób najlepiej zaplanować przyjęcie?

Planowanie to podstawa

Na początku należy zarezerwować termin. W przypadku sal znajdujących się w budynku hotelu trzeba się spieszyć. Warto pamiętać, że maj to bardzo popularny miesiąc, w którym narzeczeni przystępują do sakramentu ślubu i organizują wesela, dlatego z rezerwacją terminu nie powinno się czekać do ostatniej chwili. Jaki jest kolejny krok?

  • Obecnie wiele osób ma zaplanowany urlop, wakacje, wyjazdy służbowe i inne uroczystości z dużym wyprzedzeniem, dlatego wszystkich gości warto zaprosić jak najwcześniej. W takiej sytuacji ryzyko niskiej frekwencji na przyjęciu ograniczamy do minimum.
  • Dobrym pomysłem jest wybór przestronnej, klimatyzowanej sali. Temperatury w maju mogą być wysokie, co w połączeniu z dużą liczbą gości i ciepłym jedzeniem sprawia, że w pomieszczeniu może być duszno. W praktyce, na komunię warto wybrać salę, która pomieści minimum 50 osób, dzięki czemu zaproszeni goście wraz z dziećmi będą czuli się komfortowo.
  • Kolejną kwestią jest jedzenie. Przed wybraniem konkretnej sali, warto sprawdzić jakie menu oferuje obiekt. Im bogatsze i bardziej urozmaicone, tym lepiej. Warto zwrócić szczególną uwagę na desery, ciasta, torty, owoce, a także gorące i zimne napoje.

Zaproszeni goście z pewnością mają różne gusta kulinarne, dlatego w przypadku przyjęcia komunijnego najlepiej sprawdzi się obfite menu. Gdy zaproszeni goście cierpią na alergie lub nietolerancje pokarmowe, dobrym pomysłem jest poszukanie sali, w której kucharze oferują możliwość przygotowania dań na indywidualne zamówienie. W takiej sytuacji warto spotkać się osobami decyzyjnymi odpowiednio wcześniej i ustalić wszystkie szczegóły.

Lokal na komunie – lokalizacja

W przypadku dużym miast, dobrym pomysłem jest wybór sali zlokalizowanej w miejscu, do którego łatwo dostać się komunikacją miejską. Nie wszyscy mają samochody, dlatego dojazd do okolicznych miejscowości może być utrudniony. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Bardzo istotną, choć często pomijaną kwestią jest parking. Warto wybierać sale, które oferują darmowe miejsce. Wielu zaproszonych gości przyjedzie samochodami, dlatego bezpłatny postój jest bardzo ważny.
  • Szukając sali, warto zwrócić uwagę także na możliwość indywidualnego dopasowania dekoracji, dzięki czemu wystrój może być utrzymany w ulubionym kolorze osoby, która przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej.
  • Maj to miesiąc, w którym nietrudno o piękną pogodę. Dobrym pomysłem jest wybór sali, do której przynależy ogród. Zaproszeni goście w trakcie uroczystości mogą wyjść, przewietrzyć się i pospacerować wśród kwitnących kwiatów i bujnej roślinności.

W przypadku sali będącej częścią hotelu, niewątpliwą zaletą jest możliwość noclegu. Zaproszeni goście niejednokrotnie przyjeżdżają z daleka, dlatego z pewnością docenią komfortowy nocleg w obiekcie. Ponadto, w takiej sytuacji można połączyć obecność na uroczystości ze zwiedzaniem miasta i okolic.

Warto pamiętać, że komunie to uroczystości na które przyjeżdża wiele dzieci, ponad wszystko ceniących dobrą zabawę. Obsługa niektórych sal, w trakcie trwania przyjęcia, zapewnia dodatkowe atrakcje dla najmłodszych, dzięki którym z pewnością nie będą się nudzić.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Hotelu Astra z Poznania.