Rolety wewnętrzne w oknach
Dom i Rodzina

Jak umiejętnie dbać o rolety wewnętrzne?

Rolety wewnętrzne charakteryzują się dużą uniwersalnością, idealnie komponują się w każdym wnętrzu, zarówno nowoczesnym jak i urządzonym tradycyjnie. Rzeczywiście, ten typ przesłony okiennej jest najczęściej wybierany nie tylko do pomieszczeń mieszkalnych, ale także biur, instytucji i pomieszczeń użyteczności publicznej. Rolety łatwo można dopasować do wnętrza, dzięki bogactwu kolorów i wzorów, również łatwość ich montażu i demontażu daje im przewagę nad innymi przesłonami. Ich główna funkcja, zaciemniająca, pozwala ograniczyć dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia, a tym samym – obniżyć temperaturę wnętrza, wpływając dzięki temu na komfort życia i pracy człowieka. Jak każdy inny sprzęt w domu, rolety wymagają odpowiedniego traktowania i konserwacji. Właściwa pielęgnacja rolet wpływa znacząco na ich żywotność, zaś nieumiejętna obsługa skutecznie obniża ich działanie.

Pielęgnacja rolet wolnowiszących na co dzień

Z faktem, że rolety narażone są codziennie na zabrudzenia, chyba nie trzeba dyskutować. Szczególnie te, które są zlokalizowane na oknach kuchennych lub na drzwiach balkonowych poddawane są każdego dnia próbie czasu. Codzienna pielęgnacja rolet jest bardzo ważna, gdyż zapobiega przedostawaniu się zabrudzeń głębiej w tkaninę. Zupełnie wystarczające jest odkurzanie przy minimalnej sile ssącej, a także w razie konieczności przecieranie suchą ścierką z mikrofibry.

Sposoby na usunięcie plam na roletach

W sytuacji, gdy odkurzanie rolety lub przecieranie jej suchą ścierką jest niewystarczające, konieczne może być użycie detergentów lub nawet środków chemicznych. Pamiętajmy, że próba zmycia głębokiej zeschniętej plamy w nieumiejętny sposób, używając zbyt silnych detergentów, może prowadzić do roztarcia plamy oraz powstawania nieestetycznych zacieków. Jeżeli zatem chcemy zmyć plamę z tkaniny rolety, należy najpierw wypróbować łagodnych środków myjących, takich jak mydło lub płyn do naczyń. Bardzo istotna jest kwestia dokładnego wysuszenia tkaniny po jej umyciu i pozostawienie jej do całkowitego wyschnięcia.

Jakie błędy najczęściej popełniamy w pielęgnacji?

Tkanina w rolecie jest wbrew powszechnie panującej opinii materiałem o specjalnej fakturze, a zatem wymagającej specjalnego traktowania. Umiejętna pielęgnacja rolety zapewni nam komfort w jej użytkowaniu i zagwarantuje że tkanina zachowa wszystkie swoje właściwości. Ważne, by w trakcie użytkowania stosować się do zaleceń producenta, a także przestrzegać najważniejszych zasad. Zbytnie namaczanie tkaniny może prowadzić do jej odkształceń oraz powstawania zacieków. Warto również pamiętać o zasadzie “mniej znaczy więcej’ i nie stosować zbyt dużej ilości detergentów, zwłaszcza tych o bardzo inwazyjnym składzie, gdyż w efekcie na tkaninie mogą powstawać przebarwienia, a w najgorszym wypadku może dochodzić do zniszczenia mechanicznego tkaniny. Kategorycznie zabrania się prania rolet w pralce, suszenia w suszarkach bębnowych oraz prasowania żelazkiem.

Szeroki wybór rolet wewnętrznych dostępny w ofercie sklepu Solaro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.