uczennica
Dom i Rodzina Nauka Rozwój

Jak urządzić pokój do nauki?

Pokój dziecięcy spełnia szereg istotnych funkcji. Powinien być zatem praktyczny i funkcjonalny tak, aby dziecko chętnie spędzało w nim czas na lekturze czy zabawie.

Miejsce odpoczynku i nauki

Każdy pokój, w którym odbywać ma się nauka, powinien być utrzymany w spokojnej tonacji, która inspiruje do kreatywności. W pokoju ucznia niezwykle ważne jest biurko i krzesło – dostosowane do wieku oraz wzrostu dziecka pozwoli mu swobodnie odrabiać zadania domowe, pracować na komputerze i malować. Nie może zabraknąć także odpowiedniej organizacji przestrzeni. Nie decydujmy się na zakup wyposażenia do pokoju o różnych kolorach, materiałach bądź frontach. Zaburzy to spójność i będzie rozpraszać dziecięca uwagę. Meble powinny być z jednej kolekcji, w tym samym bądź podobnym kolorze. Z czasem można przemeblowywać wnętrze, albo też dokładać różne nowe elementy.

Oświetlenie

Pokój do nauki powinien być wyposażony w oświetlenie ogólne – umieszczoną centralnie na suficie lampę lub reflektory na szynie. Ponadto lampka przy biurku – powinna mieć główkę i ruchome ramie, aby bez żadnych trudności móc nią manewrować podczas czytania i pisania. Nie może zabraknąć także dostępu do światła dziennego. Aby taki dostęp zapewnić, właściwym rozwiązaniem będzie zamieszczenie biurka tuż obok okna. Także przy łóżku powinno znaleźć się oświetlenie. Umożliwi ono wieczorne czytanie książek.

uczeń
Źródło: pixabay.com

Poczucie własnego miejsca i relaks

Dziecko powinno lubić spędzać czas w swoim pokoju. Na to niewątpliwy wpływ mają wszelkie dodatki. Chwile spędzone we własnym wnętrzu uprzyjemnią wszelkiego rodzaju kwiaty. Zieleń odpręża i dobrze wpływa na wzrok. Jeśli nasza pociecha jest alergikiem, pomocna może okazać się hurtownia sztucznych kwiatów. Jednak kupując sztuczne roślinki do pokoju dziecka, należy pamiętać o ich regularnym oczyszczaniu z pyłu. Dobrze sprawdzi się także antyalergiczny dywanik. Wówczas w przerwie między nauką, zabawa na podłodze będzie czystą przyjemnością.

Praktyczne wyposażenie

Bardzo dobrym pomysłem będzie zaprojektowanie w pokoju ucznia różnych półek, w których to będzie mógł on przechowywać swoje książki, zeszyty i wszelkiego rodzaju przybory szkolne. Porządek i ład na pewno sprzyjał będzie efektywnemu i owocnemu procesowi nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.