Kobieta pali papierosa
Rozwój

Jak zerwać z nałogiem?

Nałóg może być przyczyną znacznego obniżenia jakości życia nie tylko osoby uzależnionej, ale również jej bliskich. Jak można skutecznie zerwać z nałogiem?

Uzależnienie może dotknąć każdej osoby. Nazywamy tak stan zaburzenia zdrowia psychicznego oraz fizycznego, który wyróżnia się okresowym albo stałym przymusem do wykonywania konkretnej czynności albo też stosowania określonej substancji psychoaktywnej.

Termin „uzależnienie” jest stosowany w stosunku do szeregu różnych czynników uzależniających:

  • uzależnienie od narkotyków;
  • uzależnienie od alkoholu;
  • uzależnienie od papierosów;
  • uzależnienie od seksu lub masturbacji;
  • uzależnienie od hazardu;
  • uzależnienie od gier komputerowych;
  • uzależnienie od leków.

Osoby z nałogami bardzo często nie dostrzegają swojego problemu. Są przeświadczone o tym, że ich działania nie wpływają negatywnie na ich życie, a także nie naraża bliskich im osób na negatywne skutki, na przykład współuzależnienie. Uzależnionemu może wydawać się, że w każdym momencie może zerwać z nałogiem i powrócić do normalnego życia. Bagatelizuje swój problem i odtrąca chęć pomocy ze strony innych osób.

Chęć zmiany niezbędna do wyjścia z uzależnienia

Leczenie uzależnień może być bardzo trudne i czasochłonne. Niezależnie od tego, z jakim typem uzależnienia mamy do czynienia, podstawa leczenia jest jednak taka sama – chęć zmiany u osoby z uzależnieniem. Bez niej nawet najlepsza terapia nie będzie w stanie przynieść pozytywnych skutków, ponieważ alkoholik czy hazardzista będą powracali do swojego nałogu.

Właśnie dlatego zaleca się korzystanie ze specjalistycznych terapii, które kompleksowo pomagają w wyjściu z uzależnień. Terapie takie prowadzi między innymi Centrum Dobrej Terapii z Krakowa, gdzie uczestnicy pod opieką doświadczonych specjalistów w dziedzinie psychologii i psychiatrii wychodzą z różnych uzależnień.

Więcej informacji dotyczących pomocy w uzależnieniach można znaleźć na stronie ośrodka pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej Centrum Dobrej Terapii z Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.