Mały piesek czesany u psiego fryzjera
Dom i Rodzina

Jak sprawić by pies nie bał się kąpać?

Kąpanie psa może być bardzo stresującą czynnością dla obu stron – zarówno dla człowieka, jak i dla pupila. Jest to szczególnie trudne w przypadku dużych ras psów, bo im więcej waży czworonóg, tym trudniej go zanieść do łazienki. Przestraszony pies może zapierać się łapami, uciekać, co grozi zniszczeniem wielu przedmiotów w mieszkaniu. Łazienka po takiej kąpieli bywa w opłakanym stanie. Dlatego warto zapobiegać takiej sytuacji już na tym etapie, gdy Twój milusiński jest szczeniakiem. Jak to zrobić?

Oswajanie psa z wodą

Niech Twój pies już od pierwszych miesięcy wie, że woda to coś, dzięki czemu można się świetnie bawić. Nie tylko małe dzieci uwielbiają zabawy, polegające na chlapaniu wodą. Bywa, że także szczeniaki znajdują przyjemność w takich zabawach. Dlatego unikaj atmosfery stresu i napięcia podczas kąpieli. Jeśli Twój szczeniak ma dostęp do ogródka, to w ciepłe dni możesz postawić tam naczynie z wodą i spróbować zachęcić zwierzaka do zabawy, rozchlapując krople wody. Małe psy uwielbiają ruchliwe przedmioty, chętnie będą je łapać. Jeśli woda będzie kojarzyła się psu z zabawą, w przyszłości na pewno dużo łatwiej będzie przekonać go do kąpieli. Owszem, może reagować stresowo szczególnie na zabiegi pielęgnacyjne w okolicy uszu, czy oczu, ale jest duża szansa, że nie będzie należał do zwierzaków, panikujących już na sam widok wanny.

A może salon fryzjerski dla psa?

Warto też pomyśleć o odwiedzeniu z psem profesjonalnego salonu groomerskiego. To miejsce już dawno przestało być kojarzone elitarnie. Nie tylko przedstawiciele wystawowych ras udają się do takich miejsc na kąpiele i grooming zgodny z wzorcem. Każdy pies zasługuje przecież od czasu do czasu na dokładną pielęgnację, zabiegi, dzięki którym sierść i skóra będą w znacznie lepszej kondycji. Kompleksowa pielęgnacja obejmuje strzyżenie psów, czyszczenie uszu, pielęgnację oczu, a także pazurów. Pies będzie wypielęgnowany i pachnący. Użyte profesjonalne kosmetyki nie będą mieć uciążliwych dla psa zapachów, nie będą też powodować swędzenia skóry.