Spór sąsiedzki
Dom i Rodzina

Sąsiedzki spór – kiedy warto iść do sądu?

Sprawy konfliktowe między sąsiadami są różne – mniej lub bardziej błahe, czasami bardzo trudne do rozwiązania. Nierzadko wystarczy trochę czasu, aby dwie strony doszły do konsensusu, ale wielokrotnie potrzebna jest fachowa pomoc prawna.

O co się oni kłócą?

Niektóre konflikty z perspektywy obserwatora wyglądają komicznie, inne mają już bardziej poważny charakter. Czasami spory ciągną się latami, a inne rozwiązywane są w kilka dni. Wiele zależy od dobrej woli ludzi i w sytuacji, w jakiej się znaleźli. Najczęściej są to kłótnie o pole, ziemię, zakłócanie ciszy nocnej, zanieczyszczanie środowiska czy przemoc słowną, remonty i nieodpowiednie korzystanie ze swojej nieruchomości. Kiedy nie da rady polubownie zażegnać sporu, do czego namawia wielokrotnie wezwana Policja czy Straż Miejska zostaje rozstrzygnąć sprawę sądownie. Na początku jednak należy skorzystać z fachowej pomocy kancelarii prawnej, aby mieć solidnie przygotowany grunt. W każdym większym mieście (i nie tylko) jest szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o tego typu poradnictwo. Wystarczy popytać, zrobić dobry Research, wpisać w wyszukiwarkę np. frazę „porady prawne Łódź”, aby uzyskać dostęp do wielu cennych informacji i nawiązać kontakt z kompetentną osobą.

Mocna podstawa prawna

Wielu uciążliwych sąsiadów zupełnie nie ma pojęcia lub zapomina o tym, na ile można sobie pozwolić, korzystając ze swojej działki i nieruchomości. Wystarczyłoby od czasu do czasu zerknąć do kodeksu cywilnego, aby zdobyć stosowną wiedzę na ten temat i uniknąć niepotrzebnych sporów. Znacząca jest tutaj ustawa a art. 144, która jasno stwierdza, że należy powstrzymać się od zachowań, które będą wpływać na życie sąsiadów. Dlatego też tak często korzysta się z dobrodziejstwa, jakim są porady prawne. Łódź, Warszawa, Lublin itd. Im więcej kancelarii prawnych, tym więcej takich spraw wpływa każdego dnia na skrzynki pocztowe prawników czy adwokatów. Warto korzystać też z porad prawnych online, dzięki którym sprawa załatwiona jest szybciej i nie uszczupli zanadto portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.