brama harmonijkowa
Dom i Rodzina

Brama harmonijkowa – nowoczesny i funkcjonalny wariant do domu lub firmy

Wśród kilku popularnych systemów bram wjazdowych na szczególną uwagę zasługują bramy harmonijkowe, znane także jako łamane. Ich popularność wynika z zastosowania pomysłowego mechanizmu oraz oszczędności miejsca, jaką gwarantują. Kiedy i dlaczego warto inwestować w automatyczne bramy harmonijkowe? Jaką przewagę mają nad tradycyjnymi lub przesuwnymi bramami wjazdowymi? Przekonajmy się!

Brama harmonijkowa wjazdowa – jak działa ten system?

Wybór bramy wjazdowej bywa problematyczny, wielu inwestorów łamie sobie głowę jak rozwiązać trudne warunki na posesji, takie jak choćby podjazd ze spadkiem terenu, ciasna zabudowa czy też lokalizacja bramy przy krawędzi ogrodzenia. Tradycyjne bramy skrzydłowe to wariant nie zawsze możliwy do zastosowania, jeśli do tego wykluczymy bramy przesuwne (np. ze względu na krótką linię ogrodzenia), wówczas trzeba sięgnąć po tytułowe bramy harmonijkowe.

Jak działa brama harmonijkowa (łamana)? Już sama nazwa podsuwa nam zasadę funkcjonowania tegoż systemu: brama wjazdowa harmonijkowa jedno lub dwuskrzydłowa zamiast otwierać się do wnętrza posesji lub chować się za ogrodzeniem, składa się. Skrzydła są dwu lub wielokrotnie łamane, przez co po otwarciu zabierają niewiele miejsca, nie kolidują z sąsiadującymi budynkami, nasadzeniami czy zaparkowanymi samochodami. To kompaktowy, bardzo pomysłowy system, który doskonale sprawdza się w mocno zabudowanej przestrzeni, jak np. osiedle domków szeregowych.

 Brama harmonijkowa w trakcie otwierania

Aluminiowa brama harmonijkowa z automatycznym mechanizmem

Innowacyjne, oszczędzające miejsce bramy wjazdowe bez przeciwwagi, produkowane są dzisiaj z zachowaniem najwyższych standardów architektonicznych. Nowoczesny, przyjemny dla oka design pozwala wkomponować bramę harmonijkową do wielu projektów domów oraz ogrodzeń, zarówno pod od strony stylistyki, jak i kolorystyki. Przykładem są bramy harmonijkowe polskiego producenta ogrodzeń aluminiowych, firmę Qualum.pl.

Ciekawostką dla potencjalnych inwestorów może być fakt, że brama harmonijkowa na małą działkę posiada również mechanizm automatyczny. Dopracowany system od Qualum pozwala na całkowite otwarcie bramy wjazdowej w zaledwie 5 sekund. Gwarantuje to sporą wygodę i bezpieczeństwo dla domowników.

Jest to zatem rozwiązanie wymagające niewiele miejsca, łatwe w montażu oraz obsłudze. To solidna konkurencja dla popularnych w Polsce aluminiowych bram przesuwnych.

Brama harmonijkowa – przykłady zastosowań

Najczęstszą sytuacją do zastosowania bramy łamanej harmonijkowej jest bardzo zwarta zabudowa z niewielkim ogrodzeniem przed domem. Bywa, że tradycyjna brama wchodzi w kolizję z budynkami czy pojazdami. Tak kompaktowy wariant jak brama harmonijkowa wjazdowa umożliwia często stawianie drugiego samochodu na podjeździe przed garażem. Jeśli brama jest np. przy narożniku ogrodzenia, wówczas również świetnie sprawdzi się omawiany przez nas system.

Wzór bramy dostępny również w rozwiązaniu harmonijkowym

Brama harmonijkowa – gdzie kupić?

Polecamy lokalnych producentów tego typu rozwiązań, choć trzeba przyznać, że topowych marek bram wjazdowych jest w Polsce niewiele. U producenta możemy liczyć na dobre ceny, czasem także rabaty i opcję montażu. Z wartych polecenia zdecydowanie wyróżnia się producent bram aluminiowych Qualum.pl.