Kobieta obcina paznokcie dziecku nożyczkami dla niemowląt

Jak obcinać paznokcie u niemowlaka?

Utrzymywanie przyciętych paznokci u dziecka lub malucha jest ważne dla zachowania odpowiedniej higieny i zapobiegania urazom. Początkowo może być to ciężkie zadanie dla rodziców dlatego w poniższym wpisie przedstawiamy krok po kroku, jak odpowiednio zadbać o paznokcie Twojego malucha i przyciąć je szybko oraz bezpiecznie.

Kiedy powinno się zacząć obcinać paznokcie swojemu maluchowi i jak często powinno się to robić?

Zaleca się aby zacząć obcinać paznokcie dziecka za pomocą specjalistycznych nożyczek od razu po jego urodzeniu, pomaga to zniechęcić dziecko do drapania się. Najczęściej paznokcie powinny być obcinane co jeden do dwóch tygodni w zależności od tego jak szybko rosną. Częste obcinanie paznokci pozwala na zachowanie bezpiecznej długości i zapobiega ryzyku niepotrzebnych zadrapań spowodowanych przez ostre ich zakończenia. Najlepszym momentem na obcinanie paznokci jest zazwyczaj czas, kiedy dziecko śpi lub jest jeszcze w ramionach, co pozwala mu zachować spokój i zapewnia wystarczającą ilość światła do dokładnego odcinania paznokci.

Najbezpieczniejszy sposób obcinania paznokci – tępe nożyczki lub obcinacz

Paznokcie dziecka rosną szybko, a ich delikatna i miękka struktura sprawia, że obcinanie ich może być trudnym zadaniem. Aby zapewnić bezpieczeństwo, idealnym narzędziem do tego celu jest użycie tępych nożyczek lub obcinaczek zaprojektowanych specjalnie dla niemowląt. Nożyczki dla niemowląt są specjalnie zaprojektowane w taki sposób aby zmniejszyć szansę na spowodowanie obrażeń. Podczas ich używania należy upewnić się, że wokół paznokci dziecka nie ma nadmiaru skóry, ponieważ może to zwiększyć szanse na jej obcięcie i spowodować niekomfortowe chwile dla dziecka. Nawet jeśli te produkty są odpowiednio zaprojektowane i posiadają okrągłe końcówki oraz specjalne uchwyty, upewnij się, że używasz ich ostrożnie.

Co zrobić, jeśli dziecko zaczyna się wiercić lub płakać podczas obcinania paznokci

Obcinanie paznokci może być dla dzieci stresującym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwszy raz. Kiedy dziecko zaczyna się wiercić i płakać podczas obcinania paznokci, ważne jest, aby zachować spokój i dodać mu otuchy. Rodzice powinni używać kojących słów, a w razie potrzeby nawet delikatnych uścisków. Należy również uważać, aby obcinanie paznokci nie trwało zbyt długo ponieważ pogłębia to niepokój dziecka. Spróbuj robić regularne przerwy abyście razem z dzieckiem mogli się zrelaksować.

Najlepszy sposób na utrzymanie paznokci dziecka przyciętych i wyglądających schludnie

Utrzymanie paznokci dziecka przyciętych i wyglądających schludnie nie musi być trudne. Z odpowiednimi przyborami może stać się to znacznie prostszym zadaniem. Zainwestuj w dobrej jakości nożyczki do paznokci odpowiednie dla dzieci i niemowląt,  a następnie znajdź wygodne miejsce, w którym zarówno dziecko jak i ty będziecie czuć się komfortowo. Przyzwyczajaj dziecko do regularnego obcinania paznokci zaczynając od obcinania kilku paznokci z przerwami. Zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki pozwoli dziecku wyrobić pozytywne skojarzenia związane z dbaniem o paznokcie!