Młoda kobieta rozlicza swoje PITy online
Rozwój

Jak rozliczyć PIT przez Internet – poradnik

Rozliczenie się z dochodów uzyskanych w roku ubiegłym jest obowiązkiem każdego podatnika dlaczego więc nie ułatwić sobie sprawy i nie rozliczyć swojego PIT-u  przez Internet? Jeszcze 10 lat temu każdy rozliczał PIT w klasyczny sposób poprzez udanie się do urzędu skarbowego i poinformowanie o swoich dochodach przedstawiając odpowiednie dokumenty, dzisiaj nie jest to koniecznie.

Dlaczego warto rozliczyć pit internetowo?

Rozliczenie formularza PIT 37 online jest banalnie proste, wystarczy przygotować druki PIT-11 które otrzymaliśmy za rok ubiegły i zalogować się do serwisu podatnik.info. Rozliczenie deklaracji PIT nie powinno zająć więcej niż 10 min nawet niedoświadczonej osobie. Korzystanie z rządowego portalu podatnik.info jest bardzo wygodne ale przede wszystkim darmowe, czego nie można powiedzieć o usługach oferowanych przez biura księgowe. Rozliczenie deklaracji PIT przez Internet NIE dotyczy jednie osób fizycznych rozliczających się deklaracją PIT- 37. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, wybierający podatek liniowy, czy też uzyskujące dochód z tytułu najmu mieszkania mogą również rozliczyć się w ten sposób składając deklaracje PIT 36 online Jeżeli takiego rozliczenia dokonujemy pierwszy raz, najlepiej udać się do księgowego który pouczy nas na temat przysługujących nam odliczeń od podatku dochodowego.

Podsumowując deklaracja PIT może być złożona bardzo szybko w formie online bez zbędnych dojazdów do księgowego, czy też urzędu skarbowego. Złożenie e-deklaracji nic nie kosztuje, dzięki czemu zaoszczędzamy nie tylko czas ale też pieniądze i nerwy. Wypełnienie deklaracji PIT-37 i PIT-36 to wyjątkowo prosty i szybki proces.

Jakie strony wybierać do wystawienia rozliczenia PIT?

W Internecie możemy natknąć się na wiele stron oferujących darmowe rozliczenie PIT dla każdego, jednak czy z każdej stronny powinniśmy korzystać? Duża część stron Internetowych niestety nie dokonuje takich rozliczeń za darmo, lub są to strony o niepewnych źródłach. Musimy pamiętać że rozliczając PIT podajemy wiele ważnych informacji z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa w sieci. Jeżeli zależy nam na samym rozliczeniu PIT-u warto jest wybierać strony rządowe posiadające odpowiednie zabezpieczenia i gwarantujące zachowanie integralności naszych danych.

Portal do rozliczania deklaracji podatnik.info

Na stronie podatnik.info znajdziemy możliwość całkowicie darmowego rozliczenia naszej deklaracji PIT która od razu dojdzie do urzędu skarbowego i zostanie sprawdzona pod kątem poprawności formalnej. W razie wystąpienia błędów w e-deklaracji system automatycznie po kilku minutach zwróci nam ją i poprosi o poprawę danych. Inteligentny formularz na stronie dostępny po zalogowaniu sam wskaże miejsca w których powinniśmy uzupełnić kwoty i zaliczki na podatek dochodowy. Portal jest oczywiście w pełni bezpieczny i daje gwarancje poprawnie wypełnionego rozliczenia PIT.

Mężczyzna rozlicza PIT

Kiedy udać się na poradę do księgowego?

Rozliczenie PIT można zrobić z uwzględnieniem ewentualnych ulg podatkowych, dostępnych zwłaszcza dla osób posiadających rodzinę wielodzietną. Jeżeli podejrzewamy że należą nam się ulgi z pewnych względów warto jest udać się na poradę do księgowego który rozliczy nam PIT i za opłatą doradzi co powinniśmy zrobić aby zapłacić mniejszy podatek. Takiego rodzaju porada często bywa jednorazowa na kilka lat ponieważ prawo podatkowe w Polsce nie ulegało aż tak częstym zmianom. Na pewno nie należy samemu interpretować przepisów prawa podatkowego ponieważ ich interpretacja może być różna w zależności od województwa.