Chlopiec siedzi zapięty w foteliku samochodowym

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Rozglądasz się za fotelikiem samochodowym? Jeśli to Twój pierwszy raz, to szeroki wybór może Cię przyprawić o zawrót głowy. Szeroka oferta dostępnych modeli w różnych rozmiarach i kategoriach wagowych, nie ułatwia zadania. Jeszcze bardziej komplikuje to wybór fotelików samochodowych. Czujesz się zagubiony? Nieco zdezorientowany? Nie przejmuj się, pomożemy Ci wybrać najlepszy model fotelika dla małego podróżnika!

Czy foteliki dla dzieci są niezbędne?

Foteliki dla dzieci to niezbędny element wyprawki. Rodzicom zapewniają one komfort psychiczny i spokój, a dziecku bezpieczną i wygodną podróż. Dlatego nie powinno go zabraknąć, zwłaszcza jeśli jesteście rodziną zmotoryzowaną. Jednak nawet jeśli sami auta nie posiadacie, to fotelik może się przydać, nawet jeśli się tego nie spodziewacie.

Zgodnie z polskim kodeksem drogowym każde dziecko do 12. roku życia, należy przewozić w specjalnych fotelikach. Czy wiesz, skąd taki wymóg i z czego on wynika? Głównym powodem jest anatomia malucha. Wielu rodziców kupuje fotelik tylko dlatego, żeby uniknąć mandatu drogowego! Tymczasem foteliki dla dzieci to nic innego, jak troska o ich zdrowie, życie i bezpieczeństwo. Wymóg przewożenia malucha przy pomocy fotelika wynika z anatomii i budowy małego podróżnika.

Jak wybierać foteliki dla dzieci? – Zwracaj uwagę na… wagę!

Wybór odpowiedniego fotelika to bardzo ważna sprawa. Dziecku trzeba zapewnić bezpieczeństwo i ochronę, nie tylko w domu, ale i w samochodzie. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru fotelika dla dziecka? Jedną z najważniejszych kwestii jest podział na kategorie wagowe, gdyż to właśnie wagą dziecka należy się kierować przy wyborze. Każdy fotelik klasyfikowany jest według grupy wagowej wynikającej z certyfikatów ECE R44-03 lub ECE R44-04 obowiązujących w Europie. Każda grupa ma określone zakresy wieku i wagi. Istnieje zatem kilka możliwości, a wybór trzeba dopasować do małego użytkownika:

• Foteliki dla dzieci kategorii 0-13 kg

Fotelik kategorii 0-13 kg posłuży maluszkowi od urodzenia do ok. 1. roku życia. Foteliki dla dzieci tej kategorii to tzw. “łupinki” i „nosidełka”. To taki leżaczek z rączką na górze, który można zobaczyć w rękach rodziców lub na stelażach wózków. Pierwszy fotelik samochodowy z grupy 0+ umożliwia przewożenie dziecka w odpowiedniej półleżącej pozycji. Fotelik montuje się na specjalnej bazie, zawsze tyłem do kierunku jazdy. W okresie noworodkowym i wczesnym niemowlęcym wnętrze fotelika powinna wyścielać wkładka niwelująca głębokość siedziska. Dlatego pamiętaj, zwróć uwagę, czy jest dołączona do fotelika.

• Foteliki dla dzieci kategorii 9-18 kg

Foteliki dla dzieci kategorii 9-18 kg to modele dla młodszych kilkulatków. W tym przypadku ważne jest odpowiednie zabezpieczenie dziecka przy pomocy punktowych pasów bezpieczeństwa. Dziecko powinno być mocno zapięte pasami, które przebiegają na ramionach i między nogami. Luz pod pasem powinien pozwalać na włożenie nie więcej niż dwóch palców.

• Foteliki dla dzieci kategorii 15-36 kg

To foteliki dla dzieci najstarszych. W tym przypadku dziecko zapinamy przy pomocy samochodowych pasów bezpieczeństwa. Pas powinien przebiegać przy zagłówku fotela. Jeśli przebiega inaczej, to znaczy, że fotelik jest źle zamontowany.

• Foteliki dla dzieci kategorii uniwersalnej 0-18 kg, 9-25 kg i 9-36 kg

Foteliki samochodowe kategorii uniwersalnej „rosną” razem z dzieckiem, gdyż posiadają ruchome części, które pozwalają dopasować fotelik do zmieniających się potrzeb pociechy. Modele z kategorii uniwersalnej mogą być czasem dobrym rozwiązaniem np. wtedy, gdy dziecko wyrosło już ze swojego fotelika, a waga lub wiek nie pozwalają mu się przesiąść do kolejnego. Należy jednak pamiętać, że jeśli tylko jest możliwość, to zawsze należy wybierać foteliki z grupy podstawowej, o mniejszej rozpiętości wagowej. Model z grupy podstawowej będzie do dziecka lepiej dopasowany.

Foteliki dla dzieci z bazą ISOFIX

Zadajesz sobie pytanie, gdzie zamontować fotelik samochodowy w aucie? Najbezpieczniejszym miejscem jest środek tylnej kanapy, o ile fotelik jest wyposażony w mocowanie ISOFIX i pasy. Jak wskazują statystyki 36% drogowych kolizji to zderzenia boczne, dlatego optymalnym miejscem na montaż fotelika jest środek tylnej kanapy. Jest to obszar najbardziej oddalony od teoretycznych stref zgniotu po uderzeniach z lewej, jak i z prawej strony.  Należy jednak sprawdzić, czy fotelik i auto wyposażone są w odpowiednie mocowanie. ISOFIX to system montażu fotelików samochodowych, który dziś jest już standardem międzynarodowym. Każde auto i każdy fotelik samochodowy powinien być w takie mocowanie wyposażony. Aby sprawdzić obecność bazy ISOFIX w naszym samochodzie, wystarczy przyjrzeć się tylnej kanapie, a dokładnie tapicerce, gdzie powinno być odpowiednie oznaczenie.

Foteliki dla dzieci z systemem ISOFIX są połączone bezpośrednio z samochodem, przy pomocy metalowych zaczepów. Gwarantuje to dziecku znacznie większe bezpieczeństwo. Fotel jest wówczas nie tylko stabilny, ale przede wszystkim dobrze zamontowany. Foteliki samochodowe dla dzieci z systemem ISOFIX występują we wszystkich grupach wagowych. Zwykle jednak w przypadku modeli najmniejszych 0-13 kg, niezbędna jest osobna baza montowania w samochodzie podparta dodatkowo specjalną nogą stabilizującą. Baza zostaje w aucie na stałe, a sam fotelik możemy wpinać i wypinać z bazy. To bardzo łatwe i przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie, które daje nam pewność, że foteliki są prawidłowo zamocowane.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://mamaija.pl/foteliki-samochodowe-dzieciece.html