Chłopiec na swojej pierwszej wizycie u dentysty

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Artykuł partnera.

Wizyta u dentysty budzi obawy u wielu osób dorosłych, a co dopiero u dzieci. Dlatego wizyty te nie są proste. Zwłaszcza pierwsza wizyta u stomatologa bywa problematyczna. Dlatego warto odpowiednio przygotować do niej dziecko. Jak to zrobić?

Wytłumacz, dlaczego dentysta jest ważny

Wybierając się do dentysty dla dzieci, warto najpierw wyjaśnić maluchowi, dlaczego się to robi. Chodzi o wskazanie na korzyści wynikające z leczenia zębów i konsekwencje jego unikania. Dobrym pomysłem jest przekazanie dziecku informacji, że jeśli będzie miał zepsute zęby, trudno będzie mu jeść pokarmy, które lubi. Kolejna kwestia to rychłe psucie się zębów, które nie są pod kontrolą specjalisty. Powiedz maluchowi, że jeśli jego zęby nie zostaną zbadane i naprawione, pojawia się u niego silne dolegliwości bólowe. Innymi słowy – będzie jeszcze gorzej. Powinno to w dużej mierze zachęcić dziecko do wizyty u dentysty.

Co robi dentysta dla dzieci – poinformuj o tym malucha

Warto od najmłodszych lat edukować dzieci odnośnie tego, czym zajmuje się dentysta dla dzieci. Dzięki temu temat będzie mu bardziej znany, a tym samym przestanie wzbudzać aż tak duże obawy. Poza tym w zasadzie koniecznością jest rozmowa bezpośrednio przed pierwszą wizytą. Chodzi o to, aby wytłumaczyć dziecku, jak będzie przebiegała wizyta.

Powiedz maluchowi, że najpierw jego zęby zostaną zbadane, a później, jeśli zajdzie taka konieczność, dentysta naprawi uszkodzone zęby. Warto wytłumaczyć, na czym polegają ewentualne zabiegi. W tym przypadku mowa głównie o borowaniu. Dobrze jest wyjaśnić dziecku, że chodzi o wypełnieniu dziury w zębie. Nie należy oszukiwać, mówiąc, że nic nie będzie bolało. Uczciwość jest w tym przypadku ważna, dlatego trzeba poinformować o możliwości odczuwania niewielkiego bólu. Jednak koniecznie zaznacz też, że dentysta dla dzieci działa bardzo delikatnie i korzysta ze znieczulenia, dlatego też wszelkie ewentualne dolegliwości bólowe będą niewielkie.

Zapraszamy: Primadent – dentysta dla dzieci Poznań