Odpowiednio dobrane oświetlenie w pokoju nastolatka
Dom i Rodzina

Jak dobrać oświetlenie do pokoju nastolatka?

Urządzenie pokoju nastolatka w sposób ergonomiczny wiąże się ze zorganizowaniem poszczególnych stref, z których młody człowiek będzie mógł korzystać. Każdą z tych stref trzeba odpowiednio oświetlić, pamiętając o dopasowaniu do aranżacji. Jak dobrać oświetlenie do pokoju nastolatka i na co należy zwrócić uwagę?

Jak dobrać i rozmieścić oświetlenie w pokoju nastolatka?

Wybierając oświetlenie do pokoju nastolatka trzeba wziąć pod uwagę natężenie i temperaturę barwową światła. Jeśli chodzi o ten pierwszy parametr, to należy zwrócić uwagę na ilość luksów. Im jest ich więcej, tym większe jest natężenie światła. Luksy otrzymujemy dzieląc ilość lumenów, czyli skuteczność świetlną żarówki przez powierzchnię pokoju wyrażoną w metrach kwadratowych. W miejscach, gdzie nastolatek będzie się uczyć, czyli w strefie nauki na pewno światło powinno być silniejsze, natomiast w strefie relaksu czy snu oświetlenie powinno być nastrojowe i najlepiej ściemniane. Oczywiście można tu postawić na mocniejszy punkt świetlny w postaci lampki nocnej. Warto pamiętać, że temperatura barwowa oświetlenia powinna być także dopasowana do danej strefy w pokoju nastolatka. Ciepła będzie odpowiednia przy łóżku, a neutralna przy biurku, bo sprzyja większemu skupieniu. Barwa zimna, która pobudza, także może być użyta w strefie nauki, ale trzeba pamiętać, że takie oświetlenie po pewnym czasie może męczyć wzrok, zatem lepiej wybrać temperaturę barwową bliższą neutralnej.

Dobór designu oświetlenia do aranżacji pokoju młodzieżowego

Istotne znaczenie mają nie tylko same żarówki, które powinny być nie tylko odpowiednio dobrane do strefy i energooszczędne, ale i dopasowane do designu pokoju nastolatka oprawy oświetleniowe. Sprawdzą się plafony, a także oczka LED przy zastosowaniu sufitu podwieszanego, ale można wybrać także lampę sufitową lub żyrandol. Ten ostatni sprawdzi się w klasycznie urządzonym wnętrzu. Jeżeli poszukujecie lamp, które wpiszą się w młodzieńcze gusta, to koniecznie odwiedźcie stronę: https://abanet.pl/137-lampy-mlodziezowe. Do nowoczesnego wnętrza w stylu industrialnym świetnie sprawdzą się lampy wyposażone w długie, elastyczne ramiona, do których można wkręcić klasycznie wyglądające żarówki LED. Plafon z małymi reflektorkami albo kinkiet w podobnym stylu w czarnym czy też srebrnym kolorze także świetnie się sprawdzą, a to tylko niektóre z wielu propozycji, na które możecie się zdecydować, aranżując pokój nastolatka.