Zamontowane rolety rzymskie w dużym salonie
Dom i Rodzina

Rolety rzymskie. Uszyć samemu czy kupić gotowe?

Okna to ważny element każdego mieszkania. Trzeba je więc odpowiednio udekorować, a jednocześnie zastosować rozwiązanie, które pomoże nam ochronić pomieszczenie np. przed zbyt mocnym słońcem. Dobrze sprawdzą się tutaj rolety rzymskie, które będą nie tylko praktyczne, ale też stylowe. Rolety można wykonać samodzielnie z ulubionego materiału lub kupić gotowe rolety od producenta szyte na miarę.

Rolety rzymskie na pozór nie różnią się bardzo od rolet tradycyjnych. Są one jednak zdecydowanie bardziej nowoczesne, a także uniwersalne. Osłony okienne w postaci rolet rzymskich pasują bowiem do każdego wnętrza. Rolety rzymskie charakteryzują się specjalnym sposobem składania, który opiera się na łańcuszku – dzięki temu roleta składa się w fantazyjną harmonijkę, stanowiąc dodatkową ozdobę okna. Rolety rzymskie nie tylko pozwolą zachować nieco prywatności, zwłaszcza jeśli mamy mieszkanie, które znajduje się na parterze, ale też pomogą uniknąć zbyt mocnego światła słonecznego w pomieszczeniu. Rolety rzymskie występują w wielu kolorach czy wzorach, dzięki temu mogą służyć jako ciekawy element aranżacji całego wnętrza.

Jakie rolety wybrać?

Rolety muszą być przede wszystkim praktyczne, a także odpowiednio dostosowane do pomieszczenia, a także szerokości okna, inne rolety będą pasować do małego okna kuchennego, a inne do okna, które zajmuje całą wysokość pokoju. Rolety powinny też być łatwe w czyszczeniu, a także montażu. Nie mogą też być zbyt ciemne, aby nawet po zasłonięciu, przepuszczały odrobinę światła i rozjaśniały pomieszczenie. Wiele zależy też od tego, jaką dokładnie funkcję mają pełnić rolety, czy zależy nam głównie na elemencie dekoracyjnym i tym samym na delikatnych, eleganckich roletach czy też wolimy np. rolety z grubszego materiału, które lepiej będą chronić przed słońcem. Warto wybrać rolety w kolorze kontrastującym do wystroju wnętrza lub wybrać takie, które będą z nim stanowić spójną całość. Najbardziej praktyczne będą uniwersalne rolety rzymskie. Świetnie będą one wyglądać zarówno w pomieszczeniu urządzonym w eleganckim stylu glamour, jak i boho czy skandynawskim. Rolety mogą być wykonane w minimalistycznym stylu lub udekorowane np. falbanami czy frędzlami.

Gdzie kupić rolety?

Rolety najlepiej jest kupić bezpośrednio od producenta, na specjalne zamówienie. Wtedy będą one najlepiej dopasowane do wymiarów okna. Wcześniej istnieje możliwość samodzielnego wyboru materiału, z którego mają być wykonane rolety. Przed zamówieniem rolet warto sprawdzić, jaki rodzaj montażu rolet będzie najbardziej odpowiedni. Rolety rzymskie mogą być montowane do ściany, sufitu, a nawet na ramę okna. Warto postawić na rolety z systemem samohamującym, dzięki czemu będzie można łatwo regulować długość rozłożenia rolety. Przydatny może się też okazać tzw. napinacz sznurka, dzięki któremu sznurek rolety nie będzie się plątał. Zamówienie rolet rzymskich u producenta pozwoli na wybór rolet spośród szerokiej gamy kolorystycznej i wymiarowej. Inna możliwość to samodzielne wykonanie rolet z ulubionego materiału. Rolety rzymskie to produkt, który można wykonać z dosłownie każdego materiału. Warto postawić na taki, który będzie łatwy w czyszczeniu i który będzie można np. prać w pralce, nie martwiąć się jednocześnie, że ulegnie on zniszczeniu. Wcześniej należy dokonać dokładnych pomiarów okna, aby wiedzieć jakie wymiary muszą mieć rolety oraz jak duży kawałek materiału będzie nam potrzebny.