duży, jasny salon w domu
Dom i Rodzina

Czy osuszanie pomieszczeń wszędzie wygląda tak samo?

Zalanie pomieszczeń jest problemem, który dość często występuje na placach budowy, a z powodów związanych z pogodą może również wystąpić w gotowych budynkach. Równie częstą przyczyną pojawienia się wilgoci w ścianach jest nieodpowiednie wykonanie izolacji poziomej i pionowej fundamentów (w praktyce nawet niewielkie zaniedbania mogą prowadzić do podsiąkania wody do wyższych partii muru). Na szczęście istnieją skuteczne metody osuszania ścian.

Osuszanie metodą naturalną

W odpowiednich warunkach ściany wysychają same z siebie – to znaczy nie potrzeba tu żadnej ingerencji człowieka. Konieczna jest jednak odpowiednio wysoka temperatura, a także niewielka ilość wilgoci w powietrzu. W polskich warunkach takie osuszanie w praktyce możliwe jest jedynie w czasie miesięcy letnich, a i to nie zawsze. Naturalne suszenie ścian wymaga dość długiego czasu. Powierzchniowe warstwy muru wysychają w pełni zazwyczaj w około 30 dni, ale warstwy głębsze potrzebują schnąć znacznie dłużej. W dzisiejszych czasach, kiedy realizacja projektów budowlanych odbywa się przez cały rok, metoda taka najczęściej nie jest możliwa i konieczne jest sięgnięcie po osuszacze.

Mechaniczne osuszanie ścian

Stosuje się tutaj kilka rodzajów urządzeń. Pierwszym z nich są nagrzewnice, które podgrzewają powietrze i ściany, znacznie przyspieszając parowanie. Kolejnym są odpowiednio mocne wentylatory. Dla prawidłowego schnięcia wnętrza budynku konieczne jest zapewnienie bardzo sprawnego ruchu powietrza, celem zabezpieczenia przed skraplaniem się pary wodnej na innych (niepodgrzanych) ścianach. Istnieje również metoda próżniowa, w której suszenie ściany związane jest z koniecznością wygenerowania w jej otoczeniu podciśnienia. Najczęściej używa się nagrzewnic i wentylatorów, co w praktyce znacznie przyspiesza schnięcie murów i pozwala na wykonywanie prac budowlanych we wszystkich porach roku.

Nowoczesne metody osuszania

Istnieją również inne, bardziej nowoczesne metody osuszania pomieszczeń, które coraz częściej wykorzystuje się w budownictwie. Są to:

  • osuszanie pomieszczeń pośrednio przez osuszanie powietrza,
  • zastosowanie osuszaczy mikrofalowych.

Pierwsza z nich wiąże się ze zmniejszeniem ilości pary wodnej w powietrzu. Używane są w tym celu osuszacze powietrza dwóch rodzajów – absorbujące i skraplające parę wodną. Zmniejszenie wilgotności powoduje przechodzenie pary wodnej z murów do powietrza, co w praktyce okazuje się wydajnym rozwiązaniem. Istnieją również urządzenia podgrzewające ściany, które wykorzystują mikrofale.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą M&M-BUD – osuszacze powietrza Poznań.