Dziecko bawi się klockami na podłodze w pokoju

Dlaczego dzieci powinny bawić się klockami?

Praktycznie każdy wie, że zabawa klockami przynosi bardzo dużo radości. Nie wszyscy zdają jednak sobie sprawę jak wiele wiele pożytku dla prawidłowego rozwoju dziecka ma korzystanie z klocków od najmłodszych lat.

Praktycznie każda osoba, która jest dorosła bawiła się na którymś etapie swojego życia klockami. Mowa tutaj zarówno o klasycznych drewnianych klockach, z jakimi mieli do czynienia nasi dziadkowie i rodzice, jak i też bardziej współczesnych klockach Lego. Bez dwóch zdań w klockach tkwi jakaś magia, która sprawia, że zabawa w układanie i tworzenie przeróżnych konstrukcji jest tak atrakcyjna. W zabawie jednak nie zawsze chodzi wyłącznie o czystą frajdę. Warto, aby wpływała ona również pozytywnie na prawidłowy rozwój małego człowieka. Postaramy się zatem przyjrzeć bliżej jakie konkretne zalety niesie ze sobą zabawa klockami dla dzieci.

Klocki pomogą Twojemu dziecku na sprawniejszą naukę pisania

Zapewnienie dostępu do klocków małym dzieciom to znakomity sposób na poprawienie ich motoryki. Trzymanie i układanie klocków wpływa bardzo pozytywnie na kontrolę chwytu i koordynacji poszczególnych paluszków. W ten sposób zabawa klockami sprawi, że późniejsza nauka pisania będzie znacznie przyjemniejsza i nie będzie sprawiać maluchowi tak wielu problemów. Statystyki pokazują, że dzieci, które od najmłodszych lat bawiły się klockami nie mają większych trudności z utrzymaniem kredek, długopisu czy nożyczek.

Zabawkowe klocki remedium na brak wyobraźni przestrzennej

Nie każde dziecko posiada predyspozycje do bezproblemowego rozumienia na czym polega wyobraźnia przestrzenna. Odnalezienie się w trójwymiarowym świecie, tak potrzebnym w przypadku geometrii i innych dziedzin nauki obecnych w szkole może stać się jednak łatwiejsze dzięki klockom. Za sprawą klocków dziecko jest w stanie na spokojnie uzmysłowić sobie jak i gdzie znajdują się różnego rodzaju elementy w przestrzeni.

Rozwój kreatywności dzięki klockom

Na sklepowych półkach jest bardzo wiele modeli klocków, które pozwalają stworzyć konkretny budynek lub konstrukcję. Dzieci jednak od najmłodszych lat wykazują się dużą dawką pomysłowości i chcą tworzyć nowe rzeczy. Klocki znakomicie sprawdzą się w takim przypadku stymulując kreatywność pociechy. Bogata wyobraźnia i przepastne zasoby kreatywności sprawią, że dziecko będzie miało w przyszłości łatwiej zdobywać i przyswajać wiedzę oraz tworzyć wypracowania czy też realizować zadane w szkole projekty. Kreatywność przydaje się również w codziennym życiu podczas szukania rozwiązań różnorakich problemów.

Popraw koncentrację dziecka za sprawą zabaw z klockami

Wiele dzieci cierpi na problemy z koncentracją. Otaczające je ze wszystkich stron, krótkie treści multimedialne wcale nie pomagają w utrzymaniu koncentracji. Umiejętność dłuższego skupienia jest jednak bardzo cenna i potrzebna na późniejszych etapach życia. Również w tym wypadku z pomocą przychodzi zabawa klockami. Zbudowanie czegokolwiek z małych klocuszków wymaga skupienia i ćwiczy cierpliwość oraz koncentrację. Tworzenie budowli z klocków pozwoli maluchowi się wyciszy i nauczyć odcinania od zbytecznych bodźców.