Mężczyzna gra na laptopie gamingowym
Technologia

Najważniejsze cechy laptopa dla graczy, na które musisz zwrócić uwagę

Laptopy gamingowe cieszą się sporym zainteresowaniem wśród aktywnych graczy komputerowych. Wielkie i ciężkie komputery stacjonarne coraz częściej zastępowane są na rzecz lżejszych laptopów. Posiadając odpowiednią ilość gotówki w portfelu, jesteśmy w stanie spersonalizować nowy sprzęt pod swoje potrzeby. Jakie są jednak najważniejsze cechy laptopów dla graczy, na które warto zwrócić uwagę?

Szybki i pojemny dysk to filar dobrego sprzętu

Laptop do gier to przede wszystkim mocne podzespoły. Jest to pierwsza i najważniejsza rzecz, na którą powinno zwrócić się uwagę. Nowoczesne gry komputerowe potrafią wymagać od naszego sprzętu coraz więcej i więcej, stąd użytkownicy laptopów gamingowych oraz zwykłych komputerów osobistych zmuszeni są coraz częściej rozszerzać podzespoły w swoim sprzęcie tak, aby uzyskać coraz większą moc obliczeniową i zapewnić sobie płynną rozgrywkę najnowszych tytułów gier. Jedną z ważniejszych rzeczy, którą powinien posiadać dobry laptop do gier, jest dysk twardy o sporej pojemności. Mowa tutaj o dyskach sygnowanych jako „SSD”. Są to nowoczesne dyski znacznie szybsze od swoich starszych poprzedników. Niejednokrotnie wymiana samego dysku potrafi w znaczny sposób przyspieszyć nawet laptopy z poprzedniej generacji. Wybierając taki dysk, upewnijmy się, iż posiada on przynajmniej 500gb pojemności, ze względu, iż najnowsze gry potrafią zajmować bardzo dużo przestrzeni dyskowej, a nas interesuje przecież laptop gamingowy.

Ile pamięci RAM do laptopa?

Kolejną ważną kwestią jest ilość dostępnej pamięci RAM jaką powinien posiadać dobry laptop do gier. Pamięć RAM odpowiada za wszystkie procesy zachodzące w naszym laptopie, które prowadzone w czasie rzeczywistym. Jest niezbędna do płynnego działania całego oprogramowania komputerowego oraz rzecz jasna gier. Im więcej pamięci tym lepiej dla naszego sprzętu oraz rzecz jasna dla wydajności. Szacuje się, że jeśli celujemy w laptopy gamingowe, powinniśmy posiadać co najmniej 6gb pamięci RAM. Zapotrzebowanie na pamięć jednak stale rośnie, stąd decydując się na zakup nowego laptopa do gier, lepiej od razu zabezpieczyć się w większą ilość.

Im mocniejsza karta, tym lżejszy portfel

Kolejną ważną kwestią, zaraz obok pamięci RAM, którą powinny posiadać nasze laptopy, jest dobra karta grafiki. Karty graficzne odpowiadają za renderowanie oraz wyświetlanie obrazów. Służą również jako wsparcie dla mocy obliczeniowej procesora, co przekłada się w znacznej mierze na zwiększoną wydajność. Aby móc cieszyć się nowoczesnymi grami, laptopy powinny być wyposażone w silne karty graficzne. Może to oznaczać pewne schody natury finansowej, ponieważ karty grafiki są uznawane za jedne z najdroższych podzespołów komputerowych. Chcąc więc cieszyć się płynną rozgrywką na laptopie, trzeba niestety wyłożyć sporo gotówki. Samej karty jednak nie wymienia się zbyt często, więc można zaryzykować stwierdzenie, iż jest to wydatek raz na kilka lat. Niby boli, ale mniej. Jednymi z największych producentów kart graficznych na rynku na rynku są:

  • MSI
  • Gygabyte
  • AMD
  • ASUS

Procesor, czyli mały a istotny

Jedną z ostatnich kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, jest dobór odpowiedniego procesora. Procesor, czyli z angielskiego CPU, odpowiedzialny jest za przetwarzanie procesów naszego laptopa. To od tego podzespołu w znacznej mierze zależy moc i płynność odtwarzanych w przyszłości gier i programów. Jak w przypadku kart graficznych, producentów jest wielu, a każdy oferuje inne parametry i moc. Pionierami w produkcji procesorów są jednak zdecydowanie Intel i AMD. Warto przysiąść więc nad tym tematem, jeśli planujemy rozbudowę bądź zakup laptopa do gier. Jeśli odpowiednio dobierzemy wszystkie elementy układanki, nie będziemy wówczas musieli się  martwić, czy dana gra odpali na naszym laptopie, a my będziemy mogli mieć swoją „konsolę do gier” zawsze pod ręką.