chłopiec grający w grę na tablecie
Dom i Rodzina

Nauka programowania z minecraftem – tworzenie gier w formie zabawy dla najmłodszych

Gry komputerowe, które są uwielbiane przez najmłodszych, bywają odbierane przez troskliwych rodziców dwojako. Z jednej strony wskazywane są jako sposób na poprawienie refleksu, wzmocnienie abstrakcyjnego myślenia czy trenowanie umiejętności manualnych. Z drugiej zaś strony rodzice niechętnie godzą się na to, by pociecha spędzała wiele godzin przed ekranem komputera. Wskazuje się bowiem, że nadużywanie gier komputerowych, smartfonów czy tabletów prowadzi do uzależnienia się, co może powodować dalsze problemy w rozwoju dziecka. Czy istnieje jednak gra komputerowa, która może być wykorzystywana przede wszystkim do celów edukacyjnych, a jednocześnie będzie przy tym sprawiać największą frajdę dla dzieci? Istnieje: jest to Minecraft.

Zabawa idzie w parze z rozwojem dziecka. Nauka tworzenia gier na przykładzie Minecrafta

Minecraft to specyficzna gra komputerowa, którą pokochali zarówno dorośli, jak i ci najmłodsi gracze. Mimo, iż produkt ujrzał światło stosunkowo dawno, bo w 2011 roku, to do dziś gra nieustannie się rozwija i zmienia swoje oblicze. Co więcej, jest to gra wideo, która w swojej specyfice nie może się zestarzeć: wielomilionowa społeczność Minecrafta bezustannie wdraża nowe pomysły dotyczące rozgrywki. Cały jej fenomen polega na dobrowolnej ingerencji grającego w wykreowany świat wirtualny. Otwartość przestrzeni i możliwość indywidualnego modyfikowania niemalże każdego elementu świata stworzonego pozwala poczuć się jak mitologiczny Demiurg. Gracz jest swojego rodzaju rzemieślnikiem, twórcą, który dostosowuje poznaną przestrzeń według własnych upodobań. Rozgrywka jest osadzona w świecie rzeczywistym, z niektórymi aspektami wykraczającymi poza realizm. W grze spotykamy się z przeciwnikami, potworami i innymi postaciami. Ich pokonanie nie jest jednak głównym celem rozgrywki. Gra stawia wyżej element tworzenia, niż destrukcji. Stąd też możemy wyróżnić kilka najistotniejszych celów rozgrywki:

*Modyfikowanie świata zastanego;
*Przetrwanie w wirtualnej krainie;
*Ulepszanie własnej postaci;
*Poznawanie złożonej mechaniki gry;
*Kreowanie nowych możliwości rozwoju.

Gra, dzięki swojej specyfice, się nie starzeje. Nieustannie powstają coraz to nowsze mody i dodatki, które są tworzone także z myślą o najmłodszych. Jedną z najbardziej użytecznych modyfikacji do gry Minecraft jest ta, która dotyczy aspektu edukacyjnego. Nauka programowania z Minecraftem wykorzystywana jest w szkołach, na kursach, czy zajęciach dodatkowych dla dzieci. Programowanie z Minecraftem łączy ze sobą niezwykle ważny dla dzieci aspekt rozrywki i zabawy, z kwestiami czysto edukacyjnymi. Jest to sposób, który pomaga zachęcić dzieci do wzmożonej nauki, jednocześnie dostarczając elementu rozrywkowego. Nauka programowania z Minecraftem może być świetnym sposobem na zaktywizowanie najmłodszych pod kątem przyszłego rozwoju.

Nauka programowania z Minecraftem – dla kogo?

Nauka tworzenia gier i programowania w Minecrafcie przeznaczona jest dla dzieci posiadających umiejętność podstawowej obsługi komputera. Optymalny wiek ucznia to od ok 6 do 12 lat. Nauka programowania z Minecraftem polega na przyswajaniu informacji związanych z językiem Python. Choć początkowo może brzmieć to nieco skomplikowanie, to cały proces nauki jest dopasowany do umiejętności dziecka. Wraz z postępem w rozgrywce poziom trudności stopniowo się zwiększa. Pierwsze kroki w programowaniu z Minecraftem polegają na poznaniu konstruktora kodów, czyli narzędzia, dzięki któremu uczeń będzie programować poszczególne elementy świata stworzonego. Modyfikacja umożliwia łatwe i sprawne zapoznania dziecka z zasadami programowania. Gracz przeciąga odpowiednie klocki, dopasowując ich kształty. Później dochodzą kolejne, nieco bardziej różnorodne elementy rozgrywki. Intuicyjne menu umożliwia zapoznawanie się z mechaniką gry krok po kroku. Pierwsze zadania programistyczne są uproszczone i mają przede wszystkim na celu zachęcenie dziecka do poznania tajników języka Python. Wraz z postępem gry poziom trudności rośnie. Całość jest niezwykle przystępna dla odbiorcy: barwny świat, intuicyjne, kwadratowe bloczki, bajkowa sceneria – nadają rozgrywce kolorytu. Jakie efekty związane są z nauką programowania za pomocą gry Minecraft?

*Nauka postaw programowania językiem Python;
*Zachęcenie do dalszej nauki dzięki naocznym efektom swojej pracy;
*Wzmacnianie umiejętności abstrakcyjnego myślenia;
*Nauka matematyki w przystępnej formie;
*Poznanie zasad logiki.

Programowanie z Minecraftem: co w tym takiego niezwykłego?

Tajemnica sukcesu, która stoi za poznawaniem programowania w Minecrafcie, polega na połączeniu dwóch aspektów: beztroskiej zabawy oraz rzeczowej nauki. Dzieci znacznie chętniej wybiorą przystępniejszą formę nauki, a co za tym idzie, będą w stanie w taki sposób więcej rzeczy zapamiętać i zrozumieć. Programowanie z Minecraftem pozwala połączyć te dwie kwestie, co sprawia, że jest to najbardziej optymalna forma nauczania dla dziecka. Nauka tworzenia gier niesie za sobą bardzo ważne zalety, istotne pod kątem rozwoju dzieci: najmłodsi uczą się porządku, zasad panujących w wirtualnym świecie, systematyczności kroków. Sprawia to, że dziecko staje się bardziej zorganizowane i lepiej przykłada się do swoich obowiązków. Nauka programowania przekonuje nasze pociechy, że technologia nie jest niczym skomplikowanym, a poszczególne elementy mogą być zaprogramowane siłą ludzkiego rozumu. Dzieci uczą się w ten sposób sterowania światem, tworzenia nowych elementów, czy usprawniania istniejących aspektów rozgrywki. Umiejętności, które zostaną zdobyte w toku nauki programowania z Minecraftem, z pewnością przydadzą się w przyszłości. Zalety takiej formy nauki to:

*Wzmożony rozwój kreatywności i pomysłowości;
*Ułatwienie obsługi komputera i zdolności programowania w przyszłości;
*Poprawa znajomości zasad fizyki, matematyki i informatyki;
*Lepsze radzenie sobie z problemami i trudnymi sytuacjami;
*Lepsza efektywność w nauce dzięki rozrywkowej formie przyswajania wiedzy;

Taka forma nauki zachęca dzieci do wkroczenia w pasjonujący świat programowania i poznania jego najważniejszych zasad.