drukarka sublimacyjna
Technologia

Czym jest druk sublimacyjny? Kiedy się go stosuje?

Różne techniki druku pozwalają na uzyskanie różnych nadruków na wielu nawierzchniach. Jednym z rodzajów druku jest druk sublimacyjny. Na czym polega? Kiedy jest najczęściej używany?

Druk sublimacyjny – co to jest?

Pod pojęciem druku sublimacyjnego określa się w technikę druku wykorzystującą zjawisko sublimacji. Sublimacja – przejście fazowe bezpośrednio ze stanu stałego w gazowy. Nie dochodzi wtedy do przemiany w stan ciekły. W branży poligraficznej wykorzystuje się przede wszystkim druk sublimacyjny pośredni. Stosowane są wtedy specjalne tusze wodne, które umieszczane są na papierze transferowym. Potem tusze te są przenoszone z papieru na konkretny materiał, na którym na pojawić się dany nadruk.

Jak przebiega druk sublimacyjny?

Gdy wykonuje się druk sublimacyjny, pierwszym etapem jest wykonanie projektu. Następnie na jego podstawie przygotowuje się papiery transferowe z tuszem wodnym – wówczas na papierze znajduje się docelowy nadruk. Potem stosuje się specjalne urządzenia – prasy określanej także jako kalander, które mają na celu wytworzenie wysokiej temperatury oraz ciśnienia, aby uzyskać docisk papieru z tuszami na docelowy materiał. Zachodzi wtedy zjawisko sublimacji, a tusze przenoszą się na materiał, dając na nim nadruk taki, jak w projekcie. Każdy rodzaj nadruku wymaga dobrania odpowiednich parametrów, w tym ciśnienia oraz temperatury, aby można było uzyskać nadruk.

Druk sublimacyjny – jakie ma zastosowanie?

Druk sublimacyjny, który nazywany jest także potocznie jako sublimacja, wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonywania nadruków na tekstyliach, ale również technika ta wykorzystywana jest przy innego rodzaju pracach drukarskich.

Przykładowe materiały, na których wykonuje się druk sublimacyjny:

  • koszulki reklamowe
  • flagi reklamowe
  • obrusy
  • kubki
  • filiżanki
  • blachy aluminiowe

Jakie są zalety druku sublimacyjnego?

Obecnie druk sublimacyjny jest bardzo popularny, co wynika z jego licznych zalet. Jedną z jego najważniejszych zalet jest wysoka trwałość nadruku – nie jest ona narażony na kruszenie się i pękanie. Ma to bardzo duże znaczenie wtedy, gdy wykonuje się zadruk na tekstyliach. Także druk ten daje bardzo dobre rezultaty – nadruki wyróżniają się wysokim stopniem szczegółowości, nasyceniem kolorystycznym, dlatego są bardzo atrakcyjne dla oka. Metoda druku sublimacyjnego pozwala także na uzyskanie produktów, na przykład flag reklamowych, odpornych na czynniki zewnętrzne – temperatury, deszcz, śnieg, dlatego też na długi czas wyglądają one atrakcyjnie. Warto też zaznaczyć, że druk sublimacyjny jest ekologiczną, przyjazną dla środowiska i człowieka metodą.