zwierzęta z kreskówek

Kolorowanki dla dzieci – w czym mogą pomóc?

Chcąc zapewnić dziecku atrakcyjnie spędzony czas, wielu rodziców godzinami się głowi. Szukając możliwości spędzenia czasu wspólnie, zwłaszcza teraz w długie wieczory, warto postawić na kolorowanki. Dzieci wcale nie potrzebują wielu zabawek, by wspaniale się bawić. Kolorowanki zaś ćwiczą zdolności manualne malucha. Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Czasu spędzonego w rodzinnym gronie i ćwiczenia rączki malucha?

Czego możemy się spodziewać po kolorowankach?

Dzieci nieustannie się rozwijają. W wieku przedszkolnym bardzo ważne jest ćwiczenie małej motoryki, czyli jego zdolności manualnych. To one będą odpowiedzialne za naukę pisania w najbliższej przyszłości. Kolorowanki to nie tylko sposób na nudę. Są przede wszystkim metodą na naukę skupienia i operowania dłońmi. W zależności od tego, czy kolorowanka jest przeznaczona dla 2,3 czy 4 latków, kolorowanki mają różne poziomy trudności. W zależności od tego jaką kolorowankę wybraliśmy dla swojej pociechy, może ona wpływać dodatkowo na ożywianie wyobraźni. Uczy dziecko kolorów oraz ćwiczy rękę malucha. Kolorowanki można malować farbami, używać do tego kredek, flamastrów, a także wyklejać. Wyszkolenie takich umiejętności wpływa pozytywnie w niedalekiej przyszłości na naukę pisania. Dzieci, które więcej czasu spędzają przy rysunkach do kolorowania, lepiej radzą sobie w szkole. Ponadto kolorowanki rozwijają zmysł artystyczny. Kolorowanie jest również idealnym sposobem na zajęcie malucha w chwili, gdy musimy na moment zniknąć z jego zasięgu wzroku. Jednak pamiętać należy, że dla dziecka najważniejszy jest czas spędzony razem z rodzicem.

Psycholog o kolorowankach

Zanim maluch trafi do szkoły, powinien być na to gotowy zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dlatego też powinien zacząć przygotowywać się do tego już wcześniej. Oczywiście mówimy o czynnościach, które mają później pomóc w nauce. Właśnie do tego służą kolorowanki, wszelkiego rodzaju szlaczki i zadania polegające na łączeniu punktów czy uzupełnianiu wzorów. Ćwiczenia ręki, które w ten sposób wykonują maluchy, idealnie sprawdzą się w czasie nauki pisania. W momencie, gdy maluch panuje już nad delikatnymi ruchami ręką i palcami, jest gotowy na naukę pisania.

Niektórzy rodzice mogą twierdzić, że kolorowanki nie są niczym dobrym. Uczą dzieci myślenia odtwórczego i nie warto ich kupować. Lepiej postawić na to, by dziecko samo rysowało. Jednak nie zawsze będzie to idealne rozwiązanie.

Nie oznacza to oczywiście, że mamy zabronić dziecku rysowania. Każda swobodna twórczość jest bardzo dobra. Niezależnie od tego, czy jest to rysowanie, czy inna twórczość. Jeśli tylko dziecko ma na nią chęć, powinniśmy je w tym wspierać. Jednak kolorowanki, szlaczki i łączenie punktów to także wspaniała alternatywa ćwiczenia ręki. Kolorowanki także wpływać będą pozytywnie na rozwój dziecka. To one uczą dziecko staranności i dokładności. Ćwiczenie ręki w trakcie kolorowania i łączenia punktów to idealna profilaktyka, dzięki której dziecko uniknie problemów w czasie nauki czytania i pisania.

Taka zabawa jest idealnym wyborem, ponieważ w czasie jej trwania dziecko uczy się nie tylko analizy, ale także syntezy wzrokowej. Ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, oraz precyzję ruchów dłoni i palców. Trenuje panowanie nad napięciem mięśniowym, które tak potrzebne jest w czasie posługiwania się kredkami. To kolorowanki rozwijają u dziecka pamięć. Wystarczy dać rysunkowego idola z bajek i poprosić dziecko, by pokolorowało go tak, jak wygląda naprawdę. Kolorowanki to także narzędzie do rozwijania wyobraźni.

Zadania zawarte w książeczkach z kolorowankami sprawiają, że dziecko może, łącząc punkty, tworzyć w swojej głowie kształty, które powstaną. Książeczki z rysunkami do kolorowania to także możliwość rozwoju myślenia i porównywania. Maluch może sprawdzać, czy kolory wzoru i powstałego rysunku, są takie same. Kreatywność także jest tym, co dziecko trenuje podczas zabawy z kolorowankami. Kolorowanki potrafią rozwijać potrzebne w szkole umiejętności dziecka. Dlatego warto zainteresować dziecko takim zajęciem.

Zobacz kolorowanki ze zwierzętami: planetadziecka.pl/kolorowanki-zwierzeta/