Mężczyzna nie pije alkoholu przez wszywkę
Rozwój

Wszywki alkoholowe – co to jest, jak działa i czy działa?

Artykuł partnera.

Według badań przeprowadzonych przez GUS, problem nadmiernego spożywania alkoholu dotyczy około 12% obywateli, choć statystyki te mogą być zaniżone. Z nałogiem alkoholowym, jak z każdym innym, można jednak walczyć. Istnieje wiele metod leczenia uzależnienia, począwszy od terapii, a na środkach farmakologicznych skończywszy. Dziś przyjrzymy się popularnym od wielu dekad tzw. wszywkom alkoholowym. Czym są, jak działają i czy są skuteczne? Czytaj dalej!

Wszywki alkoholowe – co to jest, jak działa i czy działa?

Według badań przeprowadzonych przez GUS, problem nadmiernego spożywania alkoholu dotyczy około 12% obywateli, choć statystyki te mogą być zaniżone. Z nałogiem alkoholowym, jak z każdym innym, można jednak walczyć. Istnieje wiele metod leczenia uzależnienia, począwszy od terapii, a na środkach farmakologicznych skończywszy. Dziś przyjrzymy się popularnym od wielu dekad tzw. wszywkom alkoholowym. Czym są, jak działają i czy są skuteczne? Czytaj dalej!

Czym jest alkoholizm?

Ludzie sięgają po alkohol z różnych powodów. Rozluźniające i rozweselające właściwości napojów wyskokowych pozwalają pozornie stłumić wstyd, ból fizyczny oraz negatywne emocje, jednak ich działanie jest chwilowe, a to, w wielu przypadkach skłania do sięgnięcia po kolejną butelkę i kontynuowanie rauszu.

Nadmierne (zarówno pod względem ilości jak i częstotliwości) spożywanie alkoholu prowadzi do zbudowania na niego odporności. Po pewnym czasie zatem chorzy zwiększają ilość spożywanych napojów, aby osiągnąć ten sam efekt; aż doprowadzają do momentu, w którym stan niemal notorycznego upojenia uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Wówczas pojawiają się problemy z partnerem, w rodzinie, pracy i stosunkach z bliskimi. Nadmierne spożycie alkoholu etylowego prowadzi również do degradacji komórek wątroby i innych organów, pogarszając ogólny stan zdrowia fizycznego chorych osób.

Metody walki z alkoholizmem

Leczenie alkoholizmu jest możliwe i istnieje kilka jego metod. Niezależnie jednak od nich, niezwykle ważne na każdym etapie wychodzenia z nałogu jest wsparcie bliskich osób. Do metod tych należą:

  1. Terapia grupowa – to najpopularniejsza metoda wspomagania leczenia alkoholizmu. Rozmowy z terapeutą w grupie osób, które dotyka podobny problem, pozwalają spojrzeć na niego z innej perspektywy, a także zapewnić niezbędne choremu wsparcie.

  2. Terapia indywidualna – najskuteczniejsza z metod walki z chorobą alkoholową. Indywidualne sesje z psychologiem lub terapeutą pozwalają dogłębnie zrozumieć mechanizm powstania nałogu i konsekwencje, jakie za sobą niesie.

  3. Farmakoterapia – najczęściej stosuje się ją w połączeniu z psychoterapią (indywidualną lub grupową) i wówczas obserwowane są najlepsze efekty. Jest to metoda, w której w grę wchodzą podawane choremu środki farmakologiczne (m.in. właśnie wszywki alkoholowe), których zadaniem jest wywołanie awersji do spożycia alkoholu.

Co to są wszywki alkoholowe?

Potocznie nazywa się je wszywkami alkoholowymi, znane również pod nazwą Esperal. Wszystkie te produkty, to leki zawierające Disulfiram, którego działanie polega na zaburzeniu metabolizmu alkoholu w organizmie. Hamuje działanie dehydrogenazy aldehydowej, przez co utrudnia utlenianie aldehydu octowego, który, kumulując się w organizmie, powoduje objawy zatrucia, m.in.:

  • nudności,

  • wymioty,

  • zaczerwienienie twarzy,

  • uczucie gorąca,

  • zawroty głowy.

Wszywki alkoholowe występują pod postacią tabletek, które w ilości 8-10 sztuk umieszczane są przez chirurga pod skórą chorego (pod łopatką lub w okolicy pośladka). Wówczas preparat powoli uwalnia substancję aktywną do krwiobiegu. Po jednorazowym podaniu, Disulfiram działa przez ponad pół roku – wykrywany jest we krwi nawet przez 8 miesięcy. Na Pomorzu Zachodnim i w okolicach zabieg ten wykonuje m.in. https://alkoklinika.com.

Aby zabieg mógł być wykonany, chory musi być trzeźwy i w stanie abstynencji przez minimum 12 godzin. Samo „wszycie” wraz z przygotowaniem do zabiegu trwa około 30 min i wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.

Wszywka alkoholowa

Wszywki alkoholowe jako sposób na skuteczną walkę z nałogiem

Chory, posiadający wszywki, po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu będzie odczuwać wszystkie negatywne skutki zatrucia. Spróbowanie większej ilości napojów wyskokowych znacznie je nasili, prowadząc do utraty przytomności, zaburzeń rytmu serca, niewydolności krążenia, a nawet zawału. Podsumowując, Esperal ma za zadanie wywoływać u chorego awersję do napojów wysokoprocentowych, poprzez lęk przed skutkami ubocznymi. Wielu chorych wszywka blokuje przed sięgnięciem po jakikolwiek alkohol.

Należy jednak pamiętać, że Disulfiram nie jest „lekiem na alkoholizm”, a jedynie farmaceutykiem, którego zadaniem jest wspieranie chorego w procesie, jakim jest leczenie alkoholizmu i wychodzenie z nałogu. Niezbędna podczas tej walki jest asysta psychologa, który pomoże alkoholikowi zrozumieć i pokonać problem. Terapeuta może również zaproponować inne niż alkohol metody radzenia sobie z niektórymi sytuacjami, podczas których „normalnie” chory sięgnąłby po kieliszek.