Użyty preparat do oczka wodnego wpływające na klarowność wody
Nauka

Preparaty do oczka wodnego wpływające na klarowność wody

Założenie oczka wodnego, chociaż czaso- i pracochłonne, to dopiero początek. Wtedy, gdy zbiornik prezentuje się dokładnie tak, jak sobie zaplanowaliśmy, prawdziwym wyzwaniem okazuje się
utrzymanie tego stanu. Dlaczego? Ponieważ w każdym oczku wodnym zachodzą takie same procesy jak w naturalnych stawach i w jeziorach, stąd z czasem woda z przejrzystej staje się mętna. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

Preparaty do oczka wodnego wpływające na klarowność wody

Założenie oczka wodnego, chociaż czaso- i pracochłonne, to dopiero początek. Wtedy, gdy zbiornik prezentuje się dokładnie tak, jak sobie zaplanowaliśmy, prawdziwym wyzwaniem okazuje się utrzymanie tego stanu. Dlaczego? Ponieważ w każdym oczku wodnym zachodzą takie same procesy jak w naturalnych stawach i w jeziorach, stąd z czasem woda z przejrzystej staje się mętna. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

Przejrzyste oczko wodne z bujną roślinnością wokół to marzenie wielu posiadaczy własnego ogródka. Niestety często okazuje się, że to marzenie trudne do spełnienia i to nie ze względu na problem z założeniem oczka, a z czystością wody po jakimś czasie. Czy da się skutecznie oczyszczać małe lub średnie zbiorniki? Tak, pod warunkiem, że zastosuje się odpowiednie metody.

Preparaty zawierające bakterie nitryfikacyjne

Po pierwsze trzeba pamiętać o tym, że oczko wodne potrzebuje około czterech tygodni na tak zwane dojrzewanie zbiornika. W tym czasie osiedla się flora bakteryjna, która odpowiada za obieg związków azotu. Jeżeli chce się przyspieszyć ten proces, można użyć specjalnych preparatów zawierających bakterie nitryfikacyjne. Warto je stosować nie tylko na początku, lecz także później, żeby wpływać na oczyszczanie wody. Poza tym trzeba pamiętać, że te bakterie są obojętne dla roślin i zwierząt, więc nie wywołują żadnych szkodliwych skutków. To swoista broń biologiczna pomagająca w walce z glonami.

Preparaty na glony o różnym działaniu

Po drugie można zastosować preparaty do oczka wodnego na glony. Praktycznie każdy sklep z rzeczami do oczka wodnego oferuje wybór różnorodnych produktów tego typu. Mają one postać płynu lub proszku i odpowiadają za usuwanie fosforanów – składników odżywczych glonów.

Przed zastosowaniem takich preparatów należy dokładnie przeczytać instrukcję. Nie każdy z nich może być stosowany w oczkach wodnych z rybami, a niektóre powodują agregowanie zmętnień w większe cząsteczki wymagające wyłowienia.

Jeszcze innym rozwiązaniem są substancje o szerokim spektrum działania, które usuwają glony i sinice, ale to opcja ostateczna.

Preparat do oczka wodnego

Wszystko do oczka wodnego, w tym preparaty na zieloną wodę i adsorbenty związków fosforu znajdziesz m.in. tu: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne/preparaty-do-oczka-wodnego

Inne sposoby na walkę z mętną wodą

Po trzecie skutecznym sposobem na walkę z mętną wodą w oczku jest zastosowanie odpowiednich filtrów. Zestawy filtracyjne do oczka wodnego składające się z pompy, filtra i lampy UV skutecznie przeciwdziałają gromadzeniu się glonów. Jedyny warunek to właściwe dobranie rodzaju filtra i jego mocy do wielkości zbiornika. Filtry do oczka wodnego występują w wersji przepływowej oraz ciśnieniowej. Oba typy są równie skuteczne, o ile ich wydajność zostanie dostosowana do ilości wody.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o roślinach wodnych, które wspierają oczyszczanie oczek z glonów. Rośliny żyjące w zbiornikach produkują tlen i w sposób naturalny ograniczają rozwój glonów, zabierając im składniki pokarmowe. Jednocześnie są schronieniem dla różnych organizmów i upiększają oczka – pełnią więc kilka różnych funkcji.