Kawełek pleksi leży na podłodze
Rozwój

Szkło czy pleksi – co się bardziej opłaca?

Artykuł partnera.

Transparentność to cecha, która sprawiła, że szkło wykorzystywane było i jest w prawie każdej dziedzinie gospodarki. Obecnie jednak coraz częściej zastępuje się je innymi materiałami. Czy jednak ma to faktycznie sens? Sprawdziliśmy to na przykładzie popularnej pleksi.

Co zamiast szkła?

Historia szkła to w zasadzie historia ludzkości. Obecnie nie jesteśmy w stanie dokładnie stwierdzić, kiedy rozpoczęto jego wytwarzanie. Na pewno jednak było już wykorzystywane w starożytności, jednak w zasadzie do XIX wieku jego koszt był dość spory – co wynikało z niedoskonałości procesu produkcji. Dopiero ostatnie stulecia przyniosły masowe wytwarzanie przedmiotów i tafli z tego materiału, które szybko znalazły zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach ludzkiego życia. Sytuacja ta zmieniła się jednak stosunkowo szybko, wraz z pojawieniem się tworzyw sztucznych. Oczywiście i tutaj sytuacja była podobna, jak w przypadku szkła. Początkowo materiały takie, jak pleksi były zarezerwowane dla strategicznych gałęzi przemysłu – np. lotniczego. Wynikało to z ich ceny, nieznanych wcześniej właściwości oraz słabo rozwiniętej produkcji. Z biegiem czasu ekskluzywność „plastików” szybko spadła i dziś bywają one tańsze od materiałów, które zastępowały. Między innymi z tego powodu w świadomości wielu osób dość szybko „plastik” został uznany za coś gorszej jakości niż szkło, choć nie ma ku temu w zasadzie żadnych przesłanek użytkowych.

Pleksi zamiast szyby – czy to dobre rozwiązanie?

Czy jednak faktycznie pleksi może zastąpić szkło? Aby odpowiedzieć na to pytanie, koniecznie trzeba bliżej przyjrzeć się obu materiałom z punktu widzenia ich różnych cech.

  • Wytrzymałość – pleksi jest około 10 razy bardziej wytrzymałe na uderzenia, niż szkło. Można je także zabezpieczyć przed działaniem promieni UV. Zaletą szkła jest z kolei większa odporność na zarysowania. Co ciekawe, jeszcze lepsze możliwości daje poliwęglan, który oferuje udarność 25 razy wyższą od szkła. Cena za poliwęglan lity jest jednak nieco wyższa, niż pleksi.
  • Transparentność – pod tym względem także lepiej prezentuje się pleksi, oferując przejrzystość na poziomie 92% – i to niezależnie od grubości materiału. Transparentność szkła wynosi z kolei od 80 do 90%.
  • Masa – to kolejny parametr, który daje przewagę pleksi. Ciężar tego materiału to około 1,2 g/m3, a więc jest on ponad dwukrotnie lżejszy od szkła – ciężar 2,5 g/m3.
  • Stopień izolacji – szkło dość dobrze przepuszcza ciepło, pleksi posiada z kolei właściwości izolacyjne. Oznacza to, że z punktu widzenia budownictwa tworzywo sztuczne jest dużo bardziej atrakcyjne.
  • Obróbka – cięcie czy wiercenie otworów w płytach z pleksiglasu jest banalnie proste i nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Z kolei w przypadku szkła procesy te są dużo bardziej wymagające i nierzadko kończące się uszkodzeniem materiału. Dodatkową zaletą pleksi jest możliwość jego gięcia czy produkowania elementów w dowolnym kształcie. Szkło także można dowolnie formować, jednak w zasadzie tylko na etapie produkcji. Później jego plastyczność jest bardzo mała.
  • Bezpieczeństwo – z racji swej wytrzymałości pleksi jest dużo trudniejsze do zniszczenia, niż szkło. Co więcej, to drugie po stłuczeniu może tworzyć olbrzymią ilość drobnych fragmentów, które stanowią zagrożenie dla ludzi (zwłaszcza dzieci) i zwierząt. Oczywiście istnieją specjalne szkła nietłukące czy też wzmocnione, jednak są one zdecydowanie droższe.
  • Cena – jeśli zestawimy z sobą zwykłą pleksi i szkło, to niższy będzie koszt zakupu tego drugiego materiału. Sytuacja ta jednak całkowicie się zmieni, jeśli będziemy chcieli kupić szkło specjalne o lepszych parametrach użytkowych, które jest już zdecydowanie droższe – wówczas cena pleksi będzie po prostu niższa.

Pleksi zamiast szkła – zastosowanie

Zastąpienie szkła przy użyciu pleksi może być więc bardzo dobrym pomysłem. Nowocześniejszy materiał oferuje po prostu lepsze właściwości użytkowe w bardzo konkurencyjnej cenie. Dlatego też z roku na rok pleksi zyskuje coraz więcej zastosowań. Obecnie najczęściej używa się go następujących branżach:

  • Budownictwo – z pleksi wykonuje się szyby, świetliki czy inne lekkie elementy konstrukcyjne – np. szklarni czy altan. Z tworzywa tego produkuje się także osłony dla pracowników do sklepów, sekretariatów czy innych punktów obsługi klienta.
  • Reklama – pleksi prawie całkowicie wyparło szkło z produkcji różnych materiałów reklamowych – kasetonów, reklam wizualnych itp.
  • Przemysł lotniczy, okrętowy i samochodowy – z pleksi wykonuje się najróżniejsze elementy pojazdów – owiewki, osłony reflektorów itp.
  • Artykuły gospodarstwa domowego – pleksi znalazło też zastosowanie w produkcji wielu codziennych przedmiotów – zaczynając od kabin prysznicowych, przez meble a kończąc na stojakach, lampach czy elementach dekoracyjnych.

Pleksi to na pewno bardzo ciekawa i dobra alternatywa dla szkła. Warto więc z niego korzystać zarówno w domu, jak i firmie. A jeśli szukasz konkretnych rozwiązań, to pamiętaj, by odwiedzić sklep plasticexpress.pl.