Dom i Rodzina

Tunele foliowe – idealne to Twojego ogrodu

Tunele foliowe umożliwiają stworzenie uprawianym w nich roślinom idealnych warunków rozwojowych. Chodzi nie tylko ochronę delikatnych sadzonek przed niekorzystnym działaniem zbyt niskich i zbyt wysokich temperatur, ale także przed ich zbyt gwałtownymi wahaniami oraz niepożądanymi zjawiskami atmosferycznymi jak opady czy silny wiatr.

Niestety, zmiany klimatyczne sprawiają, że wszelkie uprawy – czy to przydomowe, czy na większą skalę – narażone są na zniszczenie. Jeśli więc planujemy choćby przydomową uprawę kwiatów czy warzyw, tunele ogrodowe okazują się najlepszym rozwiązaniem. Niegdysiejsze szklarnie z powodzeniem zastąpione zostały przez tunele z folii polietylenowej o gramaturze 140 g/m² – warto znaleźć taką, która dodatkowo wzmocniona jest wtopioną weń siatką z polipropylenu (PP) i wzbogacona dodatkowo o filtr UV. Tunele takie są lekkie, łatwe w samodzielnym montażu oraz mają doskonałe właściwości termoregulacyjne i doskonale przepuszczają światło słoneczne.

Pomysłowa konstrukcja

Foliowe tunele ogrodowe są lekkie, ale bardzo stabilne. Zawdzięczają to konstrukcji ze stalowych obustronnie ocynkowanych profili mocowanych śrubami, a nie – jak to bywa w mniej doskonałych konstrukcjach – za pomocą łączników. Konstrukcja z rurek aluminiowych, drewna czy z tworzywa sztucznego nigdy nie będzie tak wytrzymała i sztywna. Obustronnie ocynkowane profile to także gwarancja antykorozyjna.

Można zaryzykować stwierdzenie, że jeśli choć raz w życiu mieliśmy do czynienia z rozkładaniem dużego namiotu, z powodzeniem poradzimy sobie ze zbudowaniem tunelu foliowego w naszym ogrodzie. W sieci znaleźć można poradniki, na których pokazano montaż tunelu ogrodowego krok po kroku. Im mniejszy tunel, tym łatwiej uporać się z jego złożeniem, ale i w przypadku tych największych modeli (3x6x2) zasada działania jest taka sama – możesz najwyżej potrzebować kogoś do pomocy.

Gotowy tunel to bardzo pomysłowa konstrukcja. Zadbano o wszelkie detale ułatwiające prace ogrodnicze. Wysokie i szerokie drzwi ułatwiają dostęp do pomieszczenia. Drzwi można całkowicie zrolować i podpiąć – wspomaga to wentylację na czas prac ogrodniczych i zwiększa dopływ światła. Fartuch ziemny, który obsypujemy ziemią, oraz dodatkowe specjalne rzepy mocujące konstrukcję do podstawy, stabilizują oraz gwarantują jej idealny naciąg. W tunelu o wysokości 200 cm łatwo się poruszać i wykonywać wszelkie prace. Komfort pracy podnoszą także duże okna z moskitierami.

Dlaczego nie wprost do ziemi?

W związku z faktem, że przez większą część roku jest w Polsce po prostu ciepło, a pory roku w swojej tradycyjnej formule straciły rację bytu, możemy ulegać złudzeniu, że tunele do ogrodu są zbędne – wystarczy sadzonki wysadzać wprost do ziemi. To nie jest prawda. Gleba, mimo wszystko, jest na przednówku zbyt zmarznięta i jałowa, a temperatura zbyt niska, by delikatne sadzonki udało się utrzymać przy życiu. Specyficzny mikroklimat tunelu ogrodowego umożliwia uprawę roślin ciepłolubnych, takich jak ogórek, papryka, pomidor itp. Pozwala także przyspieszyć uprawę warzyw kapustnych, roślin ozdobnych oraz produkcję rozsady. Rozsady wyhodowane w tunelach foliowych szybciej się przyjmują i lepiej owocują.

O zakupie tunelu ogrodowego pora pomyśleć już teraz. Wysoka jakość tuneli Focus Garden gwarantuje, że nawet początkujący amatorzy upraw “pod szkłem” poradzą sobie zarówno z ich złożeniem, jak i z utrzymaniem roślin w najlepszym możliwym stanie. Ceny całych tuneli oraz folii na tunele – jeśli te, których używaliśmy dotychczas uległy już zniszczeniu – są adekwatne do ich jakości. Warto pamiętać, że wszystkie folie sprzedawane w sklepie pasują wyłącznie do konstrukcji marki Focus Garden – nie warto ryzykować i kupować ich do jakichkolwiek innych.

Nowoczesne tunele do ogrodu to rozwiązanie zarówno dla amatorów, jak i dla profesjonalnych producentów żywności dostarczanej do sklepów. Funkcjonalny, estetyczny i łatwy w montażu tunel ogrodowy Focus Garden to rozwiązanie optymalne – i dla Ciebie, i dla twoich roślin. O uprawie warzyw i owoców warto pomyśleć już teraz.