Kilka doniczek z posadzonym bukszpanem
Dom i Rodzina

Ciekawe rozwiązania w uprawie roślin

W uprawie roślin coraz częściej stosuje się mniej konwencjonalne metody. Doskonalszych rozwiązań szuka się nie tylko w uprawie wielkopowierzchniowej i komercyjnej, ale również amatorzy ogródków działkowych ochoczo sięgają po nowinki ze świata ogrodnictwa. Wiele słyszy się o poprawianiu struktury ziemi za pomocą hydrożelu, uprawie bez użycia podłoża lub preparatach ekologicznych, w których główne skrzypce grają nieszkodliwe dla człowieka organizmy żywe. Poniżej trzy przykłady wciąż mniej znanych sposobów na lepsze plony i piękniejsze rośliny.

Supersorbenty polimerowe

To nic innego jak hydrożele. Jego polimerowa budowa pozwala gromadzić duże ilości wody. Substancje te sprzedawane są w postaci proszku lub granulatu. Zmieszane z podłożem i obficie podlane potrafią absorbować duże ilości wody. Jest to bufor dla rośliny, który zużywany jest w razie wystąpienia suszy. Warto zaznaczyć, że kuleczki hydrożelu potrafią zwiększyć swoją objętość nawet 600 razy. Innym atutem jest poprawa struktury gleby i jest stosunku wodno-powietrznego. Hydrożel gromadzi też substancje odżywcze, jeśli w uprawie stosujemy nawozy sztuczne lub naturalne. Ogrodnicy, którzy decydują się na uprawę pojemnikową i stosują sorbenty mogą oszczędzać czas i pieniądze zużyte na podlewanie. Supersorbenty doskonale sprawdzają się w przypadku surfinii, petunii i pelargonii. Nie stosuje się ich w uprawie sukulentów oraz na ziemiach ciężkich i wilgotnych. Doskonałe rezultaty za to uzyskamy na ziemiach piaszczystych, ubogich w materię organiczną i okresowo suchych.

Preparaty biologicznie czynne

Coraz więcej ludzi pragnie prowadzić swoje ogrody bez użycia chemii. Istnieją preparaty zawierające pożyteczne bakterie oraz grzyby, które nie tylko wspomagają wzrost rośliny, ale również chronią ją przed wnikaniem patogenów oraz zwalczają istniejące bakterie i grzyby chorobotwórcze. Na rynku dostępne są też preparaty zawierające składniki pochodzenia roślinnego, które doskonale wpływają na rośliny, stymulują wegetację i rozwój organów generatywnych (kwiatów i owoców). Najważniejsze jest jednak to, że preparaty te nie wymagają okresu karencji oraz są całkowicie bezpieczne dla człowieka i owadów zapylających.

Uprawa bez ziemi?

Wydawać by się mogło, że roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje podłoża, zwykle ziemi. Nic bardziej mylnego. Metodą, która pozwala na uprawę roślin bez użycia podłoża jest hydroponika. W tej metodzie nie musimy rośliny podlewać oraz nawozić, to idealne rozwiązanie dla zapominalskich. Korzenie roślin znajdują się w naczyniach z obojętnym kompozytem, często jest to keramzyt. Naczynie zanurzone jest w odżywce wodnej, skąd korzenie bezpośrednio czerpią to czego potrzebują, czyli wodę i sole mineralne. Należy pamiętać o napowietrzaniu roślin, gdyż powietrze niezbędne jest do prawidłowego wzrostu. Hydroponika jest ciekawą alternatywą dla doniczek z ziemią w mieszkaniach alergików. Przeźroczyste naczynie sprawia, że kompozycja będzie ciekawą ozdobą pomieszczenia lub balkonu. A my będziemy mogli obserwować wzrost nie tylko nadziemnych części rośliny, ale również „podziemnych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.