pompy ciepła
Technologia

Jak zbudowane są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które z pozoru wydają się niesamowicie proste. Pompa ciepła jest w stanie ogrzać budynek, ale także wyprodukować sporo ciepłej wody użytkowej. Tego typu urządzenia grzewcze pobierają energię z wody, gruntu bądź powietrza. Są ekologiczne, ponieważ nie emitują do atmosfery żadnych niepożądanych substancji. Poznaj sekret pomp ciepła. Zapraszamy do lektury!

Pompa ciepła – co to?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym umożliwiającym nam ogrzewanie  domu oraz wody użytkowej. Dodatkowo pozwala ona latem na efektywne chłodzenie domu. Większość pozyskiwanej przez pompy ciepła energii pochodzi z OZE tj. odnawialnych źródeł energii. System pompy ciepła to przemyślana i nieustannie od 100 lat udoskonalana konstrukcja. Działa bezawaryjnie nawet przy minusowych temperaturach.

pracownik przy pompach ciepła

Budowa pompy ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje takie elementy jak: parownik, skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny. Wymienione części tworzą podstawowy skład obiegu chłodniczego. To właśnie w nim czynnik roboczy wrze, a następnie odparowuje.

To, w jaki sposób zbudowane są pompy ciepła, ma kluczowe znaczenie dla ich efektywności. By osiągać coraz to lepsze wyniki wykorzystuje się dodatkowe elementy, m.in. przechładzacz, czyli pośredni wymiennik ciepła, którego zadaniem jest wstępne podniesienie temperatury czynnika chłodniczego w momencie jego wejścia do sprężarki. Taki proces obniża zużycie energii elektrycznej, podnosząc efektywność pracy pompy ciepła.

Podstawowym elementem układu chłodniczego, pozwalającego pompom na sprawne funkcjonowanie jest sprężarka. Dostępne na rynku pompy ciepła wyposażone są w sprężarki inwerterowe.

montowanie pompy ciepła

Pompy ciepła ze sprężarką inwerterową

Jak działają tego typu urządzenia? Przede wszystkim wyróżniają się na tle innych płynną regulacją wydajności, zwykle w stosunkowo szerokim zakresie (30-100%). Jest to niezwykle istotna cecha. Pozwala ona dopasowywać aktualną wydajność pompy ciepła do naszych chwilowych wymagań cieplnych.

Powietrzne pompy ciepła – skąd ich popularność?

Powietrzne pompy ciepła to rozwiązanie służące do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Są to urządzenia, które znajdą zastosowanie nie tylko w dużym, ale także w małym budynku. Powietrzne pompy ciepła nie potrzebują dużej powierzchni, a ich efektywna praca przekłada się na aspekt ekonomiczny. Mimo że rynek oferuje nam różne rodzaje pomp ciepła, to właśnie te powietrzne pompy ciepła są najczęstszym wyborem wśród konsumentów. Sprawdzają się w nowych budynkach, ale także tych modernizowanych. Są najtańsze, a do tego ich montaż nie jest skomplikowany.