torby ekologiczne
Dom i Rodzina

Torby ekologiczne – co warto o nich wiedzieć?

Wśród ludzi nierzadko krąży stwierdzenie, że torby ekologiczne są zrobione z bawełny i dzięki temu są one biodegradowalne. Tymczasem, temat dotyczący tkanin ekologicznych, a w związku z tym toreb, jest zdecydowanie bardziej złożony.

Rzeczywiście, w naszym kraju ciężko mówić o w pełni ekologicznych torbach. Lepiej przyjąć tezę, że są one prośrodowiskowe. Takie określenie będzie bardziej uczciwe. Które torby można uznać za te lepsze dla naszego środowiska? Te wielokrotnego użytku, pochodzące i nadające się do recyklingu oraz te biodegradowalne. W każdej ze wspomnianych toreb, któraś z wymienionych cech dominuje.

Torby materiałowe – czy zawsze są ekologiczne?

Dostępne w sklepach torby materiałowe mogą być zrobione z bawełny, poliestru bądź tyveku. W wypadku toreb bawełnianych nie ma wątpliwości, że są one biodegradowalne. Nie można jednak kategorycznie i stanowczo stwierdzić, że każda torba wykonana z bawełny jest ekologiczna. Będzie miał na to wpływ sposób uprawy, wykorzystanej do produkcji torby bawełny. Niestety, spora ilość upraw bawełny nie jest organiczna. Do produkcji używa się wielu chwastobójczych oraz owadobójczych środków. Jeśli jednak jesteśmy sprzedawcami i zależy nam na tym, by wasze torby były ekologiczne – zamówcie te posiadające eco-certyfikat.

torby ekologiczne na stole

Dlaczego warto zainwestować w torby poliestrowe?

Torby poliestrowe, które powstały z odzyskanego w ramach recyklingu materiału PET są uważane przez wielu za te dużo mniej ekologiczne. Czy to prawda? Niekoniecznie. Tworzywo, z którego zostały wykonane, wykorzystano po raz drugi, zamiast pozwolić mu rozkładać się w środowisku przez następne setki lat. To zdecydowanie przemawia na korzyść tego rozwiązanie. Torby poliestrowe oraz zrobione z wyglądającego jak pognieciony papier – tyveku – są przyjazne dla naszego środowiska.

Torby ekologiczne – a co z papierem?

Dostępne w sklepach papierowe torby również potrafią być bardzo trwałe. Te popularne, papierowe, szare torby z papieru z wszelakimi nadrukami są coraz częściej używane przez sklepy spożywcze oraz odzieżowe. Są idealne np. do pakowania produktów. Ich atutem jest biodegradowalność, jednak w porównaniu z torbami materiałowymi są dużo mniej trwałe.

Torby ekologiczne z washable paper

Tkanina o nazwie washable paper to przełomowe odkrycie. Swoim wyglądem przypomina pewnego rodzaju skórę, natomiast w jej składzie w większości znajduje się celuloza. Tego typu torby ekologiczne można prać, co jest ich ogromnym atutem. Są solidniejsze niż torby zrobione z papieru i zdecydowanie lepiej wyglądają.

W jakie torby ekologiczne się zaopatrzyć?

Decydując się na zakup toreb ekologicznych, weźmy pod uwagę także miejsce ich produkcji, ponieważ zamówienie tego rodzaju gadżetów np. z Chin, wcale nie jest dobre dla środowiska. Transport, paliwo i wiele innych czynników – przekładają się na to, że zamawiane torby wcale nie są eco. Najlepiej zdecydować się na coś wyprodukowanego w naszym kraju, czyli np. ręcznie robione torby ekologiczne dostępne w różnego rodzaju handmade sklepach. Polskie pasmanterie, krajowi dostawcy materiałów oraz lokalne szwalnie to dużo lepszy wybór niż sprowadzanie wymarzonej torby z drugiego końca świata.