Balkony z oknami
Dom i Rodzina

Okna balkonowe – jak wybrać, by były jak najbardziej funkcjonalne

Okna balkonowe mają dwie równie ważne funkcje: użytkową i dekoracyjną. Zanim zamówimy okna na wymiar do swojego domu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby były jak najbardziej funkcjonalne.

Okna balkonowe – sposób otwierania

Dla komfortu późniejszego użytkowania duże znaczenie ma sposób otwierania drzwi tarasowych. Do wyboru mamy drzwi podnoszono-przesuwne i uchylno-przesuwne, rozwierno-uchylne oraz przesuwno-składaneOkna balkonowe podnoszono-przesuwne i uchylno-przesuwne bardzo lekko się przesuwają przy zamykaniu i otwieraniu. Poza tym system ten pozwala na uchylenie ich u góry tak, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Dobrze sprawdza się przy dużych przeszkleniach. Dzięki możliwości rozsunięcia skrzydeł na boki możemy bowiem uzyskać bardzo duże światło przejścia.

W miejscach, gdzie zależy nam szczególnie na podziwianiu pięknego widoku, najlepiej sprawdzą się jednak drzwi przesuwno-składane. Ceny okien balkonowych w tym systemie są wyższe, ale przeszklenia mogą przekraczać nawet 6m. Decydując się na to rozwiązanie, możemy stworzyć połączenie przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej. Poszczególne ich elementy zsuwają się bowiem w jedno miejsce, pozostawiając bardzo dużą otwartą przestrzeń.

W przypadku mniej spektakularnych przeszkleń, dobrym i korzystnym cenowo rozwiązaniem będą tradycyjne okna rozwierno-uchylne. Pozwalają one nie tylko otwierać okna balkonowe, ale także uchylić je od góry w celu przewietrzenia wnętrza mieszkania. Umożliwiają również uzyskanie sporego przejścia światła, dzięki możliwości zastosowania ruchomego słupka. Jedna część drzwi otwiera się wówczas samodzielnie, a druga za pomocą specjalnej dźwigni wraz z ze środkowym słupkiem. Te okna balkonowe szczególnie polecane są do domów o standardzie energooszczędnym i pasywnych.

Okna balkonowe – wysokość progu

Szczególnie przy dużych przeszkleniach, kiedy ramy okna są bardziej masywne, wyższy będzie także próg. Może on być przeszkodą w swobodnym poruszaniu się pomiędzy tarasem z wnętrzem domu, dlatego warto przemyśleć tę kwestię, zanim zamówimy okna na wymiar. Istnieją rozwiązania, które pozwalają zamontować próg w podłodze, co jest bardzo praktyczne i estetyczne. Nie we wszystkich rodzajach okien jest to jednak możliwe, dlatego należy wcześniej zwrócić na to uwagę.

Okna balkonowe – estetyka

Choć poruszona na samym końcu, ta kwestia jest najczęściej decydująca, kiedy wybieramy okna balkonowe. Duże przeszklenia stały się modne, dlatego obecne są dziś w niemal każdym projekcie domu. Nadają bowiem bryle całego budynku lekkości. Ważne jest także, aby dobrze komponowały się z elewacją. Najlżejszą konstrukcją o najcieńszych profilach, pozwalających wpuścić do wnętrza najwięcej światła są drzwi aluminiowe. Jeśli wnętrze naszego domu ma klasyczny charakter i obawiamy się, że okna aluminiowe nie będą z nim dobrze korespondować, możemy wybrać takie, których profile z jednej strony są aluminiowe, a z drugiej mają nakładki z naturalnego drewna. W zależności od rodzaju wybranego materiału ceny okien balkonowych będą bardzo różne.