Postawione kontenery na gruz przy budowie
Dom i Rodzina

Na czym polega utylizacja gruzu?

Budowa, a często nawet zwykły remont, to wydarzenie, w wyniku którego powstaje mnóstwo gruzu. Pojawia się wtedy pytanie, co z nim zrobić. Okazuje się, że konieczna jest utylizacja gruzu. Dlaczego się ją przeprowadza i na czym polega? Jak poradzić sobie z zalegającym gruzem? Wyjaśnijmy!

Kontenery na gruz i wywóz odpadów

Warto podkreślić, że pozostawienie gruzu czy też porzucenie go w losowym miejscu lub na pierwszym lepszym śmietniku są zakazane. Prawo nakazuje, aby gruz wywozić w konkretne, wskazane do tego miejsca. Tam natomiast zostaje poddany utylizacji. Dzieje się tak dlatego, że gruz zajmuje wiele miejsca i stanowi zanieczyszczenie danego obszaru. Jednak przede wszystkim chodzi o recykling. Gruz należy dodawać specjalistycznym podmiotom, ponieważ są one w stanie przerobić go w taki sposób, aby znów nadawał się do użytku. Dlatego też tworząc odpady budowlane, warto wynająć kontenery na gruz i skorzystać z usługi wywiezienia go w odpowiednie miejsce.

Utylizacja gruzu, czyli powstanie kruszywa

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieją różne kategorie gruzu, w zależności od możliwości w zakresie jego przerobienia. Dlatego też w miejscu utylizacji gruzu w pierwszym etapie dochodzi do jego sortowania. Później natomiast gruz jest poddawany obróbce z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ciężkiego. Najważniejsze zadanie ma kruszarka, ponieważ produktem powstającym z gruzu jest kruszywo. Rozdrobniony gruz można ponownie wykorzystać na różne sposoby. Kruszywo może posłużyć choćby jako materiał do wyłożenia podjazdu do domu, wypełnienie gabionów czy też jako warstwa podstawna dla drogi asfaltowej. Rozwiązań jest naprawdę wiele.

Recykling daje możliwość ponownego wykorzystania materiałów, co jest rozwiązaniem ekologicznym i oszczędnym. Warto zatem zadbać o utylizację. W tym celu trzeba wynająć kontenery na gruz i wywieść go w miejsce przeznaczone do przerobienia gruzu na kruszywo. Zarówno w kwestii kontenerów na gruz, jak i samej wywózki pomogą firmy specjalizujące się w realizacji usług związanych z utylizacją odpadów budowlanych.